YENİ DÖNEMİN FLAŞ PROJESİ ESTETİK ŞEHİR UYGULAMASI
07.11.2013

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan ilçede görev yapan görsel ve yazılı basın temsilcileri ile Spor Kompleksinde organize edilen kahvaltı bir araya geldi. Aynı zamanda AK Parti’den Fatsa Belediye Başkan Aday Adayı olan Hüseyin Anlayan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Ustalık dönemi için bir 5 yıl daha görev almak istediğini söyledi.
Ustalık döneminde yapılacak projelerin yanında şehrin mevcut haline bir estetik kazandırma amacıyla Estetik şehir” uygulamasına geçeceklerini söyleyen Başkan Anlayan, “Bunu da boydan boya sahilden başlayarak şehir içerisindeki merkezden eski yapılara yeni bir cephe kazandırmak adına bir çalışma yapacağız. Bununla ilgili mimarlar odamızla bir çalışma başlattık. Daha sonra bunu meslek odalarımızla ve kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

USTALIK DÖNEMİNDE DE HİZMET ETMEK İSTİYORUM
Kahvaltının ardından yaklaşık bir saat konuşan Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, konuşmasının ilk bölümünde aday adaylığı sürecine değindi. Çıraklık ve kalfalık döneminden sonra ustalık dönemini de yaşama niyetinde olduğunu ve Fatsa’ya hizmet etmek istediğini söyleyen Belediye başkanı Hüseyin Anlayan; “Partimizin içinde diğer aday adayı arkadaşlarla hizmet yarışına girdik. Üçüncü dönemi istememize rağmen bu mümkün olamayabilir. Zaten şu aşamada hiçbir aday adayının garantisi yok. O nedenle filan aday adayının Başbakandan ya da genel merkezde bazı siyasilerden icazet aldığı yönündeki söylentilere inanmayın. Bu işler hesapla değil, nasiple olur. Mesela 2004 yılında belediye başkanı olacağım konusunda bir hesabım yoktu. Seçilemediğim takdirde ben yine Ak Parti içinde bir nefer olarak bulunmaya ve çalışmaya devam edeceğim.” dedi.

YASAL SINIRLAR İÇİNDE BORÇLANMAKTAN KORKMUYORUZ
Konuşmasının ikinci bölümünü daha çok Belediye Başkanı sıfatıyla yaptığı ve yapacağı projelere ayıran Hüseyin Anlayan; belediyenin imkânları ölçüsünde bu şehre hizmet vermeye çalıştıklarını, bunun için de hiçbir fedakârlıktan kaçınmadıklarını söyledi. “Türkiye’nin en borçlu belediyesi diye adımız çıktı.” diyen Hüseyin Anlayan, söz konusu mesnetsiz suçlamalara katılmadıkları gibi, yasal sınırlar içinde borçlanmaktan da korkmadıklarını ifade etti. Fatsa’daki muhalefetin, belediyenin borcundan başka bir siyasi malzemesinin olmamasını üzücü bulduğunu dile getiren Başkan Anlayan, “Bir kurumun akılcı kurallarla borçlanması doğaldır. Kaldı ki; bankalar da dâhil hiç kimse alacağını garantiye almadan borç vermez. Rusların, Almanların, Fransızların ya da daha başka ülke sermayelerinin Türkiye’deki bankalara ortak olduğunu biliyoruz. Bunu fırsat bilen muhalefet, belediyenin Ruslara satıldığını söyleyebiliyor. Kaldı ki; biz sözü edilen bankadan henüz kredi almadık. Bunun yanı sıra ilçemizdeki esnaf, işadamı ya da yatırımcı bu bankalarla çalışıyor. Daha doğrusu bu bankalar Fatsa insanına kredi veriyor. Bu durumda da Fatsa’nın satıldığını söylemek mümkün mü? Ödeyebildiğimiz sürece borçlanmaktan korkmayacağız. Çünkü Fatsa’ya kısa sürede en fazla hizmeti yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşa “Şu an yol çalışması yapamıyoruz. Beş yıl sonra yapacağız. Çünkü paramız yok.” diyebilir miyiz?” dedi.

PROJELER VE FATSA İTFAİYESİ…

Daha sonra projeler konusuna değinen Hüseyin Anlayan; yapılan her projenin Fatsa’nın çehresini biraz daha değiştirdiğini ve bunun kazancının tüm Fatsa’ya ait olduğunu ifade etti. Harikalar Diyarı diye adlandırılan proje konusunda Fatsalıların isim bulmasını beklediklerini, o nedenle de “Adını sen ver” şeklinde vatandaşa teklif yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan; “Göze gelmese de rehabilite ve alt yapı çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu söyleyebilirim. Meydan projesine büyük önem veriyoruz. İstimlâk aşamasından sonra Fatsa’ya modern bir Cumhuriyet Meydanı kazandıracağız. Pazarcılarımıza kapalı Pazar yeri yapmak için başlattığımız çalışmalarda önemli ilerleme kaydettik. Bu güne kadar bu işin gecikmesinin nedeni, pazarcı arkadaşlarla yaptığımız istişareler sonucunda ortak bir nokta bulamamış olmamızdır. Şu anda mevcut Pazar yerinin biraz ötesine Yunus Emre Köprüsü mevkiine Kapalı Pazaryeri yapmak için kolları sıvamış durumdayız. Projelerden uzun-uzun söz ederek vaktinizi almak istemiyorum. Son çıkan yangında Fatsa İtfaiyesi’nin yetersiz olduğu konusunda çıkan haberler için şunu söyleyebilirim. Fatsa İtfaiyesi araç-gereç ya da malzeme bakımından eksik değildir. Buna rağmen daha yüksek katlardaki yangınlara müdahale edebilme adına değeri 2 trilyon olan bir itfaiye aracı alımının ihalesini yapmış durumdayız. Bu aracın birçok teknik özellikleri var. Bunlardan biri de merdiveninde asansör sisteminin olmasıdır. Öte yandan asfaltlama konusunda vatandaş memnuniyetini göz önüne aldığımızda doğru yolda olduğumuzu görüyorum. Sınırlı sayıda bir kitlenin yaptığı eleştiri nedeniyle çalışmalara ara verecek değiliz. Çünkü bu ilçede hangi projeyi yaparsanız yapın, eğer modern yollarınız yoksa vatandaş o projelere pek aldırmıyor.” dedi.

ÜÇÜNCÜ DÖNEMDE EN BÜYÜK PROJE “ESTETİK ŞEHİR PROJESİ…”

Öte yandan hayata geçen birçok projenin Fatsa Belediyesi’nin imkânlarıyla yapıldığını hatırlatan Hüseyin Anlayan, üçüncü dönemin nasip olması halinde “Estetik Şehir” konusunun en büyük proje olacağının müjdesini verdi. Düzenlenen kahvaltılı toplantı, yapılan sohbetin ardından sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.