KÖYDES’İN BİTMESİ İLE HİZMETLER BİTMEYECEK, HİZMETLER BÜYÜKŞEHİR İLE ARTARAK DEVAM EDECEK
26.11.2013

Köylere Hizmet Götürme Birliği son olağan toplantısını gerçekleştirdikten sonra birlik üyeleri ve muhtarlar Fatsa Belediyesi Spor Kompleksi’nde yemekte bir araya geldi.
Kaymakam Bekir Atmaca, İl Genel Meclis Üyeleri ve muhtarın hazır bulunduğu yemeğe Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan’da katıldı.
Yemek sonrası ilk açıklamayı yapan Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne Spor Kompleksi’nde ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Köylere Hizmet Götürme Birliği son olağan toplantısını yaptı. Yıllardır köylere bu birlik vasıtasıyla hizmet yapılmaya çalışılıyor. Gerçekten biliyoruz ki 10-15 sene önceki dönemi mukayese ettiğimizde bu dönemde Köylere Hizmet Götürme Birliği Hükümetimizin de desteği ile köylere ciddi yatırımlar yaptı. Başbakanımız başta olmak üzere ilçelerimizde bu hizmetleri takip eden Kaymakamlarımız, İl Genel Meclis Üyelerimiz ve değerli muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Elbette ki yönetimde süreklilik esastır. Bu bağlamda köylerimiz bu hizmetlerden mahrum kalmayarak bundan sonra da artarak hizmetleri almaya devam edecektir. Artık yapı değişiyor, hepimizin bildiği gibi Ordu ilimiz Büyükşehir oldu. Tabi artık yapı değişiyor. Hepinizin bildiği gibi Ordu Büyükşehir oldu. Artık köy diye bir statü kalmayacak. Her bir köyümüz 30 Mart 2014 tarihi itibari ile fiilen Fatsa Belediyesi’ne bağlı mahalle olacaklar. Yine muhtarlarımız olacak, muhtarlarımız ve inşallah bu süreçte yeni görev alacaklar. Onlarla beraber bu hizmet sürecine devam edeceğiz İnşallah, hizmetler aksamayacak. Sayın Kaymakamımız bu sene itibariyle KÖYDES marifeti ile ilk başta ki yatırım tutarı sonra gelen ek ödeneklerle beraber 4 milyonun üzerinde köylere yatırım yapıldığını ifade etti. Bu gerçekten memnuniyet verici bir rakamdır ama asla yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü bizim vatandaşlarımız daha fazla hizmete layık daha fazla hizmete ihtiyaç var” dedi.

“BÜTÇELER KATLANARAK GELECEK”
Köylerin belediyenin mahallesi olacağı için şu anda köylerden de ciddi anlamda yardım talep edildiğini ifade eden Başkan Anlayan, “Biz şu anda Köydes’in ve Özel idarenin yetkisi dahilinde hizmetlerin devam ettiğini, seçimle beraber belediyenin bu köylerde mahalle olarak hizmete devam edeceğini ifade ediyoruz. Vatandaşlarımız bunu belki tam olarak bilmediği için veya yinede bir an önce hizmet almanın derdi ile bizlere de bu talep de bulunuyorlar. Burada bir defa daha ifade etmek istiyorum. Sayın Kaymakamımızın Başkanlığında İl Genel Meclis Üyelerimizin de koordinatörlüğünde muhtarlarımızın da takibi ile köylere 30 Mart'a kadar hizmet etme yetkisi yine Köydes ve özel idarededir. Bizler 30 Mart itibariyle devr alarak bu hizmetlerimize köylerde ve mahallelerde ondan sonra devam edeceğiz. Köylerimiz mahalle olduğunda hizmetler bugün yapılan hizmetler daha da fazla artacak devam edecek çünkü bu bütçeler katlanarak gelecek. Çünkü büyükşehir yasası ile beraber büyükşehir'in bütçesi artacak belediye olarak bizlerin bütçesi artacak hem ilçe belediyesi hem büyükşehir köyün her türlü hizmet noktasında ki yatırımlarına da fazlasıyla devam edecek inşallah. Ben bu zamana kadar yapmış olduğunuz hizmetlerden, vermiş olduğunuz emeklerden dolayı şahsım adıma ve tüm hemşerilerim adına çok teşekkür ediyorum. Sayın Kaymakamımız başta olmak üzere hepinize şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonra da inşallah hizmetleri hep beraber yapma arzusuyla bir defa daha burada ev sahibi yapmaktan mutlu oldum ve beraber olduğumuz için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“KÖYDES’TEN FATSA İLÇEMİZE ÇOK CİDDİ ÖDENEKLER GELDİ”

Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan’dan sonra konuşan Kaymakamımız Bekir Atmaca, Fatsa Köylere Hizmet Götürme Birliği meclisinin son olağan toplantı sını yaptıklarını belirterek, “30 Mart 2014 tarihi itibariyle artık Özel İdaresi kapanıyor. Köylere Hizmet Götürme Birlikleri kapanıyor, köyler mahalle oluyor. Dolayısıyla Köylere Hizmet Götürme Birliği otomatikmen 30 Mart’tan itibaren kapandığından dolayı bizim olağan son toplantımızı gerçekleştirdik. Eğer olağanüstü bir durum olursa yine toplantı yapma yetkimiz tüzüğümüzde var. Gerçekten son yıllarda Köydes ödeneklerinden Ordu İlimiz Fatsa ilçemiz çok ciddi ödenekler geldi. 2005 yılından itibaren özellikle ciddi ödenekler geldi. Ben burada emeği geçen herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Başta Sayın Başbakanımıza çünkü Yüksek Planlama Kurulunun başkanı kendileri. Bunu planlarken en son Sayın Başbakanımızın imzasından geçiyor bu ödenekler. Yine ilimizin siyasileri eski İçişleri Bakanımızın gerçekten çok büyük gayretleri oldu. Partili olan partili olmayan, siyasi olan siyasi olmayan herkes gerçekten Ordu için Fatsa için bir şeyler yapan katkı yapan herkese ben buradan çok teşekkür ediyorum. Özellikle hizmetlerin bu noktaya gelmesinde muhtarlarımızın da gerçekten çok büyük bir payı var. Gerek köylerimiz ihtiyaçlarını bize bildirerek gerekse takipte gerçekten muhtarlarımız çok ciddi çalıştılar. Ben bu anlamda muhtarlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Tabi 30 Mart 2014’den itibaren köylerimiz mahalle olacak ama yine muhtarlık statüsü devam edecek. Adı mahalle muhtarı bile olsa yine yetkileri eskiye göre aynı devam edecek. Muhtar yine kendi mahallelerinde sorunlarını ilçe belediyesine, büyükşehir belediyesine iletecek ve en önemli kişiler onlar olacak. Bu anlamda muhtarlık statüsü devam edecek. Ben tekrardan hem bir veda yemeği olması anlamında hem de son yaptığımız toplantıdan dolayı bir araya gelmek anlamında bir veda yemeği anlamında bir araya gelelim dedim. Değerli belediye başkanımız da sağ olsunlar davetimize icabet ettiler. İnşallah bundan sonra büyükşehir olduktan sonra ilçemiz ilimiz çok daha farklı ve fazla ödenek gelmek suretiyle daha güzel yatırımlar gelmesi suretiyle hak ettiği yere gelecektir diye düşünüyorum” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.