HAKAN ÇELİK, “FATSA BENİ ETKİLEDİ”
13.09.2018

Geçtiğimiz hafta sonu Belediye Başkanımız Muharrem Aktepe’nin daveti üzerine Best FM’de yayın yapan Âdem Metan’la birlikte Fatsa ilçemize gelen Posta Gazetesi köşe yazarlarından Hakan Çelik izlenimlerini köşe yazısında paylaştı.

Köşe yazısında Türkiye’de turizm dendiğinde akla sürekli Antalya, Bodrum, Marmaris gibi klasik yerlerin geldiğine dikkat çeken Çelik, “Karadeniz mutfağı, tarihî dokusu, mavinin hırçınlığı, yeşilin her tonu, havasının temizliği, halkın sıcaklığı ile Ordu ve Fatsa beni etkiledi.” şeklinde yazdı.

Posta Gazetesi Köşe Yazarı Hakan Çelik’in köşe yazısı şöyle.

Burası İsviçre değil!

Fotoğrafa bakınca buranın İsviçre, Fransa ya da İtalya’da bir mekân olduğunu düşünebilirsiniz. Bu kareyi cumartesi günü Ordu’nun Fatsa ilçesinde çektim.

Fatsa Belediye Başkanı Muharrem Aktepe’nin davetiyle Best FM’de yayın yapan başarılı radyocu Âdem Metan’la birlikte cumartesi sabahı İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’yla OR-Gİ’ye (Ordu-Giresun Havalimanı) uçtuk.

Burası aynı zamanda Avrupa’nın deniz dolgusu üzerine inşa edilmiş tek havalimanı durumunda. Deniz üzerindeki piste iniş, muazzam Karadeniz manzarası eşliğinde büyük heyecan veriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hava ve kara ulaşımında Türkiye’nin çehresini değiştiren yatırımlara imza attılar.
Belediye Başkanı Muharrem Aktepe’nin kullandığı araçla hızlı bir Ordu-Fatsa turu yaptık. Karadeniz’in doğası ve yeşili meşhurdur; fakat ben bu kadar güzel bir yer göreceğimi beklemiyordum. Harika koylar, denize girilebilecek çok güzel alanlar var. Nefis bir yeşil manzara, gittiğiniz her yerde size eşlik ediyor.

Tarihinde medeniyetleri barındırmış olan Ordu’yu gezerken eski kiliseler ile Osmanlı mimarisinin nasıl iç içe geçtiğine şahit oluyorsunuz. Tüneller ve Karadeniz Sahil Yolu’nun tamamlanmasıyla daha önce zor olan karayolu ulaşımı da kolaylaşmış. Öğle saatlerinde Fatsa’nın en güzel koyunda Karadeniz’in taze balıklarının tadına baktıktan sonra çayımızı, büyüleyici güzelliğiyle Gaga Gölü kıyısında içtik. Burada kendisi de Ordu’nun Ünye ilçesinden olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile bir araya geldik. Kıran, çok başarılı ve çalışkan bir isimdir, memleketini de ihmal etmez.

Bize eşlik eden AK Parti il ve ilçe teşkilatından yöneticilerle göl kıyısında Ordu sohbeti yaptık. Bölge insanını dinleyince Ordu ve ilçelerine neden gidilmesi gerektiğine dair uzun bir listem oluştu. 19 ilçesi, hasat turizmi, Karadeniz mutfağı, tarihî dokusu, mavinin hırçınlığı, yeşilin her tonu, havasının temizliği, halkın sıcaklığı ile Ordu ve Fatsa beni etkiledi. Avrupa’nın yeşil dağlarından ve yaylalarından bahsederken kendi ülkemizin bu doğa harikası yerlerini atladığımızı, turizm amaçlı es geçtiğimizi düşündüm.

Türkiye’de turizm dendiğinde akla sürekli Antalya, Bodrum, Marmaris gibi klasik destinasyonlar geliyor. Oysa bir de Karadeniz gerçeği var.

Anlatmak veya yazmakla olmuyor; mutlaka gitmeli, görerek tecrübe etmelisiniz. Zaman bulabilirsem ekim ayında bu seyahati tekrarlamayı düşünüyorum.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.