ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

10 Kasım 2022
ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 84. yılında tüm yurt genelinde olduğu gibi Fatsa’da da saygı ve özlemle anıldı.

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI


Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 84. yılında tüm yurt genelinde olduğu gibi Fatsa’da da saygı ve özlemle anıldı.

 

 Anma programının ilki Fatsa Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Erdem Oğuz Özer, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, resmi daire müdürleri ve öğrencilerin katılımıyla 15 Temmuz Özgürlük Meydanında bulunan Atatürk Anıtı önünde gerçekleşti. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öldüğü saat olan 9:05’de iki dakikalık saygı duruşu yapıldı ve İstikal Marşı okundu.

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK MÜMTAZ BİR DEVLET ADAMI, BÜYÜK BİR KOMUTAN”

Programın ikinci bölümü Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi öncülüğünde Fatsa Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Yüksel Acar, “Dünyadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki sadece yaşamları boyunca yaptıkları hizmetlerle değil, yaşamlarından sonra da insanlığa yapmış oldukları katkılarla, varlıklarını sürdürürler. Çünkü onlar şu gök kubbede hoş bir sada bırakmışlardır. Hayatını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet kuran eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı, büyük bir komutan ve dâhi olan Atatürk, bu ender insanlardan biridir. Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yüzyılda ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, yeni Türkiye’yi inşa etmek Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi yani Merhum Şair Yahya Kemal’in ifadesiyle “kökü mazide olan bir atiyim’ sözünü özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert, özellikle öğretmenler, Atatürk’ün  “Öğretmenler  yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” öz deyişindeki sorumluluğun bilincinde olmalıdır. 10 Kasımlar; ağlama sızlama günleri değil; 84 yıl önce kaybettiğimiz o dünya liderinin etrafında düzenli ordu kuruluncaya kadar oluşan Kuvayı Milliye aşkının, Çanakkale Ruhunun, yeniden canlandırılması, dört bir yanda devletimize husumetin arttığı bu dönemde birlik ve beraberliğimizin sağlanması çabalarının miladı olmalıdır.” dedi.
 Okul Müdürü Yüksel Acar’ın konuşmasının ardından program Oratoryo ile devam ederken 10 Kasım ile ilgili yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Genel ile ilgili diğer haberler