" YENİ DÖNEMDE FATSA'MIZDA BİR KENT MÜZESİ OLACAK"

26 Mart 2024
" YENİ DÖNEMDE FATSA'MIZDA BİR KENT MÜZESİ OLACAK"

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar  Bolaman mahallesinde bulunan tarihi Hazinedaroğlu Konağında Kent Müzesi sürecinin başladığını söyledi.

 Haznedaroğlu Konağı Fatsa'nınen önemli değerlerinden bir tanesi olduğunu belirten Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatları ile Ordu Üniversitesi ile protokol yapıldı. Buraya Kent Müzesi yapılması ile ilgili süreç başladı. Yeni dönemde Fatsa'mızda bir kent müzesi olacak. Kent Müzesi ile birlikte Bolamanımız ve Fatsa'mız daha çok değerlenecek. Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Bakanımız Dr.Mehmet Hilmi Güler'e bir kez daha teşekkür ediyorum." dedi.

"KENT MÜZELERİ ZİYARETÇİLERE ARŞİVLER SAĞLAR"

Kent Müzelerimin şehirlerin ve bölgelerin tarihini, kültürünü ve mirasını korumak, sergilemek ve paylaşmak amacıyla kurulan önemli yerler olduğunu ifade eden Başkan Kibar, "Bu müzeler genellikle şehrin kendine özgü tarihini ve gelişimini, yerel sanat eserlerini, mimari yapıları, yaşam tarzlarını ve toplumsal değişimleri yansıtan zengin koleksiyonlara sahiptir. Kent Müzeleri, genellikle çok çeşitli konuları kapsayabilir, bunlar arasında şehrin kuruluşu, gelişimi, ekonomisi, sanatı, mimarisi, endüstrisi, göç hareketleri, siyasi ve toplumsal değişimler gibi konular yer alabilir. Bu müzeler, ziyaretçilere şehrin tarihini anlamaları için arşivler, sergiler, interaktif etkinlikler, eğitim programları ve diğer etkinlikler sunarak bilgi ve deneyim sağlarlar." şeklinde konuştu.

Genel ile ilgili diğer haberler