“NE YAPAMADIKLARINI DEĞİL NELER YAPABİLECEKLERİNİ GÖRÜN”

10 Mayıs 2024
“NE YAPAMADIKLARINI DEĞİL NELER YAPABİLECEKLERİNİ GÖRÜN”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Fatsa Sami Yücel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri tarafından Belediye Kültür ve Sanat Merkezi’nde muhteşem bir program düzenlendi. 

Programa Kaymakam Avni Kula, Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Özbay, kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Sami Yücel Özel Uygulama Okulu Müdürü Veysel Cengiz yaptı. 

“HAYATIN HER ALANINDA ENGELLİLERE SAYGI GÖSTERMEK HER FERDİN GÖREVİDİR”

Cengiz konuşmasında engeliliğin doğuştan veya sonradan herhangi bir sebeple bedensel, ruhsal, zihinsel ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetme, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlandığını belirterek, “Engellilik insan olmanın bir parçasıdır. Hemen hemen herkes hayatlarının bir noktasında geçici veya kalıcı olarak engellilik yaşayacaktır. Bir milyardan fazla insan (küresel nüfusun yaklaşık %15'i) engellilik yaşamaktadır ve bu sayı kısmen nüfusun yaşlanması ve bulaşıcı olmayan hastalıkların yaygınlığındaki artış nedeniyle artmaktadır. Engelli çocuklar istismara en açık olan gruptur. Toplumda engelli çocuklara yaklaşımda “Ne yapamadığını değil neler yapabileceğini görün” yaklaşımı temel alınmalıdır. Bir kişinin çevresi, engelliliğin deneyimi ve kapsamı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Erişilemeyen ortamlar, engellilerin diğerleriyle eşit koşullarda topluma tam ve etkin katılımını engelleyen engeller yaratır. Bu engellerin ele alınması ve engellilerin günlük yaşamlarının kolaylaştırılması yoluyla, engellilerin hayata katılımları konusunda ilerleme kaydedilebilir. Hayatın her alanında engellilere saygı göstermek her ferdin görevidir.” dedi. 

ÇOK ÖZEL GÖSTERİLER

Özel öğrenciler programda sırasıyla öğretmenleri yardımıyla halk oyunu gösterisi, tiyatro gösterisi, Ront gösterisi, top gösterisi, şarkı seslendirmesi, kovboy gösterisi, ışıklı gösteri, solo şarkı seslendirmesi, dans gösterisi ve Bady Parkisyon gösterisi gerçekleştirdiler. Özel öğrencilerin her gösteride çok başarılı bir performans göstermeleri katılımcılar tarafından keyifle izlendi. 

Engeliler Haftası dolayısıyla düzenlenen program öncesinde katılımcılar, öğrenciler ve öğretmenleri tarafından hazırlanan resim ve el sanatları sergisini gezdiler.

Genel ile ilgili diğer haberler