KAHVERENGİ KOKARCAYA KARŞI FINDIK ARAZİLERİNDE İLAÇLI MÜCADELE ZAMANI

10 Mayıs 2024
KAHVERENGİ KOKARCAYA KARŞI FINDIK ARAZİLERİNDE İLAÇLI MÜCADELE ZAMANI

Fatsa Belediyesi, Fatsa Ziraat Odası ve Fatsa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kahverengi kokarca zararlısına karşı etkin mücadele yapılması amacıyla çiftçilere yönelik eğitim toplantıları düzenlenmeye devam ediyor. Bugünde Aşağıtepe Mahallesinde üreticilere kahverengi kokarca hakkında detaylı bilgiler verilerek, mücadele metotları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplantıya katılan çiftçilere, kahverengi kokarcaya karşı arazilerde ruhsatlı bitki koruma ürünleri, evlerde ise ruhsatlı halk sağlığı ürünleri ile ilaçlı mücadele yapılması gerektiği, dönem olarak zararlının evlerden bahçelere doğru geçiş yapmaya başlaması nedeniyle, bahçelerde fındık kurdu mücadelesi ile birlikte kahverengi kokarcaya karşı ilaçlama yapılması gerektiği vurgulandı.

“KOKARCAYLA MÜCADELEMİZ ÇİFTÇİLERİMİZLE BİRLİKTE DEVAM EDİYOR”

İlçe Tarım ve orman Müdürü Vedat Aydoğan’ın Aşağıtepe Mahallesi sakinlerine yaptığı sunumda, “Kahverengi kokarcayla mücadelede kışlak mücadelesi ve devamında arazi ilaçlaması oldukça önemlidir. Mayıs ayından itibaren arazide yapılacak ilaçlamaların eş zamanlı olarak topluca yapılması ilaçlı mücadelede başarıyı artıracaktır. Böcek, ilaçlanmayan arazilerde daha fazla zarar yapacağı için mutlaka hep birlikte ilaçlama yapılması gereklidir. İlave olarak feromon tuzakların kullanımının artmasıyla ilaçlama faaliyetleri hem azalacak hem de doğaya gereksiz ilaç atılması önlenmiş olacaktır. Haziran ayından itibaren, kahverengi kokarca yumurtalarının doğada görülmesiyle birlikte samuray arısı salınımı İlçemizde de yapılacaktır.  Özellikle geçen yıl ürün kaybı noktasında yaşanan sıkıntıdan sonra hep beraber bu mücadele metotlarını hassasiyetle uygularsak, yaşanması muhtemel ürün kayıplarını en aza indirmiş oluruz. ” dedi.

Genel ile ilgili diğer haberler