FATSADA OSMANLI DÖNEMİNDE DERVİŞLER, FAKİHLER, GAZİLER KONULU KÜLTÜR VE TARİH SOHBETİ

9 Mayıs 2024
FATSADA OSMANLI DÖNEMİNDE DERVİŞLER, FAKİHLER, GAZİLER KONULU KÜLTÜR VE TARİH SOHBETİ

Fatsa Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde, Osmanlı Dönemi'nin önemli unsurları olan Dervişler, Fakihler ve Gaziler üzerine keyifli bir kültür ve tarih sohbeti düzenlendi. Programa Fatsa Belediyesi Başkan Yardımcısı Soner Kocatepe de katılım sağladı.

“OSMANLI DEVLETİ BİR DÜNYA İMPARATORLUĞUYDU”

Prof. Dr. Haşim Şahin'in moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda etkili olan Dervişleri, Fakihleri ve Gazileri masaya yatırıldı. Prof. Dr. Şahin, yaptığı konuşmada, " Osmanlı Devleti bir dünya imparatorluğuydu. Ama hepsinden önce Türk Kültürünü, Türk Medeniyetinin en önemli parçalarından birisiydi. Ve bu bölgede Türk Kültürü’nün hem de Derviş Kültürü’nün, Sufi Kültürü’nün en güçlü ve en yoğun olduğu bölgeye bu sebeple global bir konuyu islam tarihinin bütününü ilgilendiren bir konuyu Fatsa da konuştuk." şeklinde konuştu.

Etkinlik, katılımcıların ilgiyle takip ettiği soru-cevap bölümüyle son buldu. Katılımcılar, Osmanlı Dönemi'nin önemli figürlerine dair merak ettikleri pek çok konuyu Prof. Dr. Haşim Şahin'e yöneltme fırsatı buldu.

Fatsa Belediyesi, benzeri kültürel etkinliklerle şehir sakinlerine tarih ve kültür alanında zengin bir deneyim sunmaya devam ediyor.

Genel ile ilgili diğer haberler