FATSA – TAYVAN TİCARİ İLİŞKİLERİ ARTIRILACAK
17.11.2009Türkiye – Tayvan Ekonomi İşbirliği Toplantısı, Ordu’nun Fatsa ilçesinde yapıldı. Dış ticaret rezerviyle dünyada 4. sırada olan Tayvan’ın ekonomi alanında üst düzey yetkilileri kültür ve turizm gezisi kapsamında geldikleri Fatsa ilçesinde başta fındık olmak üzere sanayi ürünlerini inceleme fırsatı buldu.
Yalçın Hotel Resort’ta yapılan Türkiye – Tayvan Ekonomi İşbirliği Toplantısı’na Tayvanlı katılımcıların yanı sıra Ordu Valisi Orhan Düzgün, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanı AK Parti Ordu Milletvekili Hilmi Güler, AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Fatsa Kaymakamı Mustafa Selman Yurdaer, Ünye Kaymakamı Osman Günaydın Ordu, Fındık Tanıtım Grubu Eşbaşkanı Dursun Oğuz Gürsoy, Fatsa ve Ünye ilçelerinin sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasında 3 yıl önce Türkiye ile Tayvan arasındaki ticari ilişkilerde 17 milyon dolarlık ihracat, 1 milyar 500 milyon dolarlık da ithalat olduğunu açıklayan Türk – Tayvan Ekonomi Kültür ve Turizm Platformu Başkanı İbrahim Güder, “Arkadaşlarımızla yaptığımız takım çalışmasında bu rakamı 3 yıl sonra 17 milyon dolardan 400 milyon dolara çıkartmak nasip oldu. Bu rakamları Tayvan temsilcilerimizle Türkiye’de 40’a yakın vilayeti gezmekle, o vilayetlerin siyasileriyle iş birliği yapmakla yükselttik. İnanıyorum ki, Ordu da Tayvan’a çok ciddi ihracat yapabilir” dedi.
Tayvan ile Türkiye’de yapılan bir toplantıdan sonra kişisel ilişkileri kurumsal ilişkilere çevirdiklerini ifade eden AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, “Ben iktidar partisinin yöneticisi olduğum için Tayvan ile partiler arası ilişki boyutunu dikkate aldım. Türkiye ile Tayvan’ın ekonomik olarak iş birliği yapmasını düşündük. Bu bağlamda böyle bir toplantının bizim ilimizde yapılmasını önemsiyoruz” diye konuştu.
Türkiye’nin Tayvan’la olan coğrafi benzerliğinden dolayı kendilerini memleketlerinde gibi hissettiklerini belirten Tayvan Ankara Temsilcisi Ming Liang Lee, “Türkleri tıpkı bizim gibi çok sıcak kanlı bulduk. Tayvan sürekli sanayileşiyor. Teknoloji konusunda da yükseliyor. Bize göre Ordu da gelecekte bu gelişmeyi gösterebilir. Tayvan yüzölçümü olarak Ordu iline göre 6 kat daha büyük ve nüfus olarak 30 kat daha fazla. Tayvan’ın ihracatı Türkiye’den 2 kat daha fazla. Biz Türkiye’nin dış ticarette daha fazla gelişeceğine inanıyoruz. Türkiye’nin bu konuda daha çok tanıtımının yapılması lazım, şu anda Türkiye Tayvan’dan daha çok mal alıyor. İnşallah gelecekte Türkiye Tayvan’a daha çok mal satışı yapar. Tayvan olarak makinelerimiz İtalya’ya çok benziyor ama bizim fiyatlarımız İtalya’dan daha düşük” şeklinde konuştu.
Ordu’nun tanıtımını yapan Vali Orhan Düzgün, “Bölgemiz yeşil tepelerin eteğinde kurulmuş, denizin mavisiyle buluşmuş sahil kentlerinden oluşmaktadır. Temiz denizi, uzun kumsalları, doğal güzellikleri, yaylalarıyla ve tarihi mekanlarıyla her geçen gün turizm potansiyeli artan bir bölge. İlimiz aynı zamanda fındığın da merkezi. Tüm dünyadaki fındık üretiminin yüzde 80’i Türkiye’de, Türkiye’deki fındık üretiminin yüzde 45’i de Ordu’da yapılmaktadır. Ortalama fındık üretimimiz ise 200 bin ton. Dolayısıyla en önemli ihraç ürünümüz fındıktır. Fındığın yanında bal ve kivi de önemli tarım ürünleridir. Büyük ve küçük sanayi entegre tesislerimiz mevcuttur. Arzumuz 23 milyon nüfuslu Tayvan ile ticari ilişkilerimizi geliştirmektir” diye konuştu.
Toplantının son konuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanı AK Parti Ordu Milletvekili Hilmi Güler ise, “Ordu’nun ilçeleriyle beraber gıda sektörüne yapacağı yatırımlar ve vereceği önem hayati bir durum arz etmekte ve bu bölgeye çok büyük bir avantaj sağlayabilir. Bu bakımdan başta fındık olmak üzere kivi ve organik tarım ile hayvancılık konusunda bu bölge çok büyük avantaj sağlayabilir” dedi.

Gelen Heyet daha sonra Fatsa Belediyesini ziyarette bulundu. Heyeti Başkan Vekili Bülent Yücetepe ağırladı. Yücetepe ziyaretten dolayı çok memnun olduklarını ve Tayvan da bir şehirle Kardeş Şehir olabileceklerini belirtti. Daha sonra Başkan vekili Yücetepe ziyaret anısına üzerinde Fatsa resmi olan bir plaketi heyete takdim etti. Belediye ziyaret programına Fatsa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Tayfun Karataş, AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat ve Fatsa lı işadamları da katıldılar.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.