FATSA CEREN İÇİN TEK SES TEK YÜREK OLDU
12.12.2019

Fatsalı sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği yürüyüşe Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, siyasi parti ve sivil toplum kurulu temsilcileri katıldı.
Cumhuriyet Meydanından başlayan yürüyüş Reşadiye Caddesi, Dereüstü Caddesi ve Hacı Hulusibaba Caddesinden devam ederek Plevne Meydanında son buldu. Vatandaşların önce sessiz başladığı yürüyüş son bölümlerinde Kadına Şiddete Hayır sloganları atılarak sessizlik bozuldu.

“DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN GÜZEL KIZ”
Plevne Meydanında ilk basın açıklamasını yapan Nilifer Özdemir, “Sen annenin cennet kokusu, gül bahçesi, canın en tatlı yeri, gözünün nuru; Sen annenin her şeyden sakındığı, huzuru, nefesi, kalbinin meyvesiydin Ceren. Her ölüm, erken ölümdür. Hele ölen genç ise; hele ölen evladımız ise.. Ateş düştüğü yeri yakar derler, bu sefer ateş hem düştüğü yeri yaktı hem bizleri yaktı Ceren. Hepimiz kahrolduk, hepimiz sana ağladık, hepimiz sana yandık. Sen hepimizin arkadaşı, hepimizin kardeşi, hepimizin evladı oldun Ceren. Şunu bil ki Ceren, zaman belki sensiz olmaya bizleri alıştıracaktır ama seni asla unutturmaya gücü yetmeyecek. Doğum günün kutlu olsun Güzel Kız; Cennet bahçeleri senin olsun; bundan sonra tüm dualarımız senin olsun. Allah rahmeti üzerine olsun. Seni çok seviyoruz ve Seni asla unutmayacağız Ceren.” dedi.

CEREN’İN ARKADAŞINDAN DUYGU YÜKLÜ KONUŞMA
Öldürülen Ceren’in arkadaşı olan Eftelya Hazar’da yaptığı konuşmada kadına şiddetle ilgili rakamsal değerlere dikkat çekerek, “Ve artık susmuyoruz. Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Kasım ayında 30 günde en az 39 kadın öldürüldü. Kasım ayı ile birlikte. Türkiye’de 2019’ un ilk 11 ayında en az 430 kadının ne yazık ki yaşam hakkı elinden alındı. Kasım ayında öldürülen bu 39 kadın sadece bir rakam değil 39 hayat demekti. Ceren kızımız da bir hayattı gidecek daha çok yolu olan hayalleri olan pırıl pırıl bir can bir hayattı. Ve artık susmuyoruz daha kaç can gidecek? Daha kaç Cerenler, Şule’ler, Özgecanlar gidecek… Bu düzene Dur demeliyiz, kadını iten eşya meta mal gibi gören bakış açısına dur demeliyiz. Bugün bu canları alan katillerin cezalarını en ağır şekilde çekmeleri ve bir daha böyle bir eyleme cesaret edememesi için daha caydırıcı yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Bizim yaşam hakkımızı korumakla sorumlu olan görevlilere ve yetkililere sesleniyoruz; hep beraber kadına erkeğe ve çocuğa hayvana insana şiddetin her türlüsüne hayır diyoruz hep beraber huzurla yaşamak istiyoruz.” diye konuştu.

“CERENLERİMİZ ÖLMESİN DİYE HER ZAMAN BİR VE BERABER İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”
Basın açıklamasında son konuşmayı yapan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ise, “Ceren kızımız hepimizin bacısı, hepimizin evladı, hepimizin ablası, hepimizin kardeşi olabilirdi. Bunu bir kadına şiddetin ötesinde insanlığa şiddet olarak görmek lazım. O gün orada Ceren kızımızın yerinde başka bir erkek evladımız da olabilirdi o yüzden bu yürüyüşün ben insanlık açısından bir yürüyüş olduğunu düşünüyorum. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun dinimiz, dilimiz, ırkımız ne olursa olsun bugün burada birlik beraberlik içerisinde Türkiye'nin birçok yerinde sağlanmış bu birlikteliği ilçemizden göstermenin haklı gururunu yaşıyoruz. Ben bu yürüyüşe katılan değerli katılımcılarımız başta olmak üzere bu birlikteliğe destek veren tüm sivil toplum örgütlerimize siyasi parti temsilcilerimize ayriyeten teşekkür ediyorum. Cerenlerimiz ölmesin Cerenlerimiz yaşasın diye her zaman bir ve beraber içerisinde olacağız.” diye konuştu.
Yapılan basın açıklamalarının ardından düzenlenen yürüyüş sessizce dağıldı.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.