EKO TURİZMİN GÖZDESİNE ULAŞIM DOPİNGİ
13.08.2020

Ordu Büyükşehir Belediyesi Fatsa Belediyesi koordinasyonunda çevreye zarar vermeden gerçekleştirilen, doğal ortamın sürdürülebilirliğini sağlayan ve yerel halkın sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlayan turizm olan organik tarım ve eko turizm çalışmasının gerçekleştirildiği tek mahalle unvanına sahip Fatsa Kabakdağ mahallesi ve dört mahalleyi kapsayan grup yolunda sıcak asfalt çalışması başlattı.

Ordu’da, organik tarımın ve eko turizmin  öncüsü olan Fatsa ilçesine bağlı Kabakdağı Mahallesi’ni de kapsayan grup yolu sıcak asfalta kavuşuyor. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın başlattığı çalışmalarla, 2001 yılından bu yana, turizmde bölgenin en önemli çekim merkezi olan Kabakdağı Mahallesi’ne ulaşım, konforlu bir yapıya dönüşecek. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Kabakdağı ve dört mahalleyi kapsayan grup yolunun tamamlanmasıyla birlikte, bölgedeki turizm faaliyetlerinin daha fazla ilgi göreceğini söyledi.

HEDEF: TURİZMİN DAHA FAZLA GELİŞMESİ

Kabakdağı Mahallesi’nin Ordu’nun eko-turizm faaliyetlerindeki çıkış noktası olduğunu belirten Başkan Güler, “Kabakdağı,1877 Osmanlı- Rus savaşından sonra Batum civarından göç edenler tarafından kurulan bir mahalle. 100’e yakın tarihi evi, 100’den fazla yöresel yemek çeşidi, organik tarım konusundaki başarıları, zengin bitki örtüsü, trekking parkurları, mahalleye özgü yöresel halk oyunları ile de turizmde ön plana çıkan bir yer.  Konumu itibarıyla denizi, ırmakları, göl, yayla ve tarihi kaleyi gören bir manzaraya sahip. Eko turizmde iddialı, ilimiz içinse önemli bir turizm merkezi. Buradaki turizm faaliyetlerinin gelişmesi açısından ulaşım imkanları çok önemliydi” dedi.

KABAKDAĞI İLE BİRLİKTE DÖRT MAHALLEYİ KAPSIYOR

Kabakdağı Mahallesi ile birlikte dört mahalleyi kapsayan grup yolu ile gönülleri de birbirine bağlayacaklarını vurgulayan Başkan Güler, Tayalı, Kılavuzömer, Kabakdağı, Bağlarca ve Konakbaşı mahallelerini birbirine bağlayan grup yolunda sıcak asfalt çalışmalarını başlattık. Kış mevsiminde 3 bin Yaz mevsiminde ise 15 bin kişinin yaşadığı bu bölgeyi ilk kez sıcak asfalta kavuşturmanın mutluluğunu yaşayacağız. Toplam 6 bin 800 metre uzunluğundaki yolu, 10 gün içerisinde tamamlayacağız. Ordu ve Fatsalı kardeşlerimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Tayalı mahallesinden başlayan sıcak asfalt çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Şişman ile birlikte yerinde inceleyen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ise 89 mahallenin her noktasına dokunmaya, hemşerilerimize hizmete devam ettiklerini belirterek, “İlçemizin her sorunu ile yakından ilgilenen, destekleriyle her zaman yanımızda olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ederiz.” dedi.

 

 

 

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.