BÜYÜKŞEHİR İLE HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK
30.03.2015

Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan ilçemizde yayın yapan görsel ve yazılı basın temsilcileri ile biraya gelerek ustalık döneminin ilk bir yılında yapılan ve önümüzdeki yıllarda yapılacak olan yatırımlar, projeler ile ilgili bir basın toplantısı gerçekleşti.

Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda gerçekleşen basın toplantısında Belediye Başkan Yardımcılarımız Muharrem Aktepe, Fatih Erişmiş ve Reyhan Molaloğlu, Belediyemiz Özel Kalem Müdürü Mesut Ergün ve basın mensupları hazır bulundular.

“ASLA KİMSE KARAMSARLIĞA KAPILMASIN BUGÜN GELDİĞİMİZ NOKTADA HEM İLÇE BELEDİYESİ OLARAK HEM DE BÜYÜKŞEHİR OLARAK ÇOK DAHA İYİ NOKTADAYIZ”
Büyükşehir olmakla beraber son bir yılı geride bıraktıklarını ifade eden Başkanımız Anlayan, “Büyükşehir olmadan önce Büyükşehir olmak için çok uğraştık. Gerçekten bugün bütün kararlılıkla söylüyoruz iyi ki Büyükşehir olduk, Büyükşehir Ordu için büyük bir kazanım. İlk kurulduğu anda birtakım doğal sıkıntıların meydana geldiği yeni oluşumun olduğu bir süreçte beklentilere bir anda cevap veremedi, her şey bir sürece bağlı. Ben inanıyorum ki bu zamana kadar yapılan hizmetlerin çok daha fazlası olacak. Büyükşehir ile birlikte biz de sisteminizi yeniden kurduk, ekiplerimizi ona göre düzenledik dolayısıyla ilk bir sene asla kimse karamsarlığa kapılmasın bugün geldiğimiz noktada hem ilçe belediyesi olarak hem de büyükşehir olarak çok daha iyi noktadayız ve bu yazın inşallah herkes görecek geçen seneye mukayese edilemeyecek derecede bu sene büyükşehir farkını gösterecek çünkü hazırlıklar gerçekten çok ciddi. Havaların iyileşmesi ile birlikte hizmetler hızlı bir şekilde faaliyete geçecek. Büyükşehir hizmet noktasında bir fırsat demiştik ben bugün bu gördüğüm tabloda bu sözümü yineleyerek ifade etmek istiyorum 2 katı 3 katı hizmet olacak diye söylemiştim. Şu anda Büyükşehir belediyemizin yapmış olduğu sadece hazırlık çalışmaları ihalesini yaptığı programını yaptığı iki katını değil en az 5 katını yapacak. Bu yazın bütün mahalleleri öncelik yol olmak kaydıyla çok yoğun bir çalışma olacak. Biz Büyükşehir 1 yıllığına olmadık 5 yıllığına hizmet yetkisi aldık sizlerden ama 5 sene sonra da hizmetler bitmeyecek. 5 yılın sonunda baktığımızda bir önceki döneme mukayese ile Ordu ilimize yapılacak olan hizmetler Fatsa ilçemize yapılmış hizmetler bir önceki dönemin 5 katı 10 katı olacak bugünden onu görüyorum o yüzden asla kimse karamsarlığa kapılmasın. Büyükşehir çok büyük bir fırsattır destek veren emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

YOL ÇALIŞMALARI İÇİN AYRILAN KAYNAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi başkanlığının 2015 yılı yatırım programında Fatsa ilçesine yapılacak yol yatırımı ile ilgili bilgiler veren Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “Yol genişletme çalışması için 560 bin TL, stabilize yol çakıllama için 1 milyon 400 bin TL, tek kat sathi kaplama asfalt yol için 1 milyon 500 bin TL, ikinci kat sathi kaplama asfalt yol için 300 bin TL, hendek açma için 250 bin TL, reglaj(mevcut yolun iyileştirilmesi) için 400 bin TL, sıcak asfalt yol yapımı için(kendi imkanları ile) 2 milyon TL, sıcak asfalt yol yapımı (ihale ile) 14 milyon TL, beton yol yapımı 750 bin TL, taş duvar için 1 milyon TL olmak üzere toplam 22 milyon 150 bin TL yatırım gerçekleşecek” dedi.
Kaynak bulmak için de bir takım çalışmalar yaptıklarını kaydeden Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “Bu söylemim daha önceden başka yerlere çekilse de belediye olarak satılabilir mülklerimizin satışına devam edeceğiz. Kamunun ortak kullanmadığı yerleri satacağız. Ortak kamu olanı yerleri satmamız mümkün değildir. Belediyelerin önemli gelir kalemlerinden biride ellerindeki satılabilir yerlerin satışıdır” dedi.

“SÜREKLİ HİZMET VE YATIRIMI ÖN PLANDA TUTTUK”
Hiçbir zaman borçtan korkan bir belediye olmadıklarını ifade eden Başkanımız Anlayan, “2004 yılından 2014 yılına kadar sürekli şartlarımızı zorlayarak hep yatırım ve hizmetleri öncelikli tuttuk. Vatandaşların taleplerini dikkate alarak onların taleplerini gerçekleştirdik. Paramız yok, hizmet yapamayız asla demedik. 10 yıl sonrada tekrar başkan seçilerek halkımız bize güvenini tam olarak gösterdi. Doğru şeyler yaptığımıza inanıyorum. Çevrilebilir bir borcun altına girdik her zaman. 2014 yılına geldiğimizde gelirlerimizdeki düşüşlerden dolayı borçların devirleri de bitmediğinden dolayı bir sıkıntı süreci yaşadık. Her zaman bu sıkıntının kalıcı değil geçici bir sıkıntı olduğunu kamuoyunu belirttik. Şimdi yeni bütçemize göre planlama ve yatırımımızı planlayacağız. 15,5 milyon TL borçla biz Büyükşehir’e başlamışız onun dışından da beldelerden gelen borçlardan 10 milyon borç geldi. Geçtiğimiz bir yıl gerek personel borçları, gerek kredi borçları zorunlu giderlerden dolayı piyasa borçlarını temizlemeyi ikinci plana bıraktık. Kısmen de bu dönemde piyasa borçlarında bir azaltma da yaşadık. Piyasaya olan 15,5 milyon kendi borcumuz 13 milyona düştü, beldelerden gelen borçlarımız ise 10 milyon du bu rakamda 5 milyona düştü. İki ayrı piyasa borcumuz var. Bizim kendi borcumuz ve beldelerden aldığımız piyasa borçlarımız var. Geçtiğimiz bir yılda zorunlu gideri karşılarken de piyasa borçlarımızı da azaltma trendine girmiş bulunmaktayız. Kredilerimizi, piyasaya olan borçlarımızı ödemeye başladık.” dedi.

Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan konuşmasının son bölümünde Cumhuriyet Meydanı, Harikalar Diyarı, Galericiler ve Toptancılar Sitesi, Huzur Evi, Katlı Otopark ve Kapalı Pazar Yeri, Dolunay Çerkezler Tepesi, Bolaman Irmağı Kıyı Düzenleme, Bolaman Sahil, Bolaman Akise Tepesi, Fatsa Sahil Parkı, Gaga Gölü, Cıngırt Kayası, Sahil Yeşil Alan, Kentsel Dönüşüm ve Estetik Şehir Projesi, Kapalı Pazar Yeri, Hayvan Barınağı, Organize Sanayi ve Fatsa Belediye Binası projeleri hakkında belediye basın temsilcilerine görsel olarak bilgiler verdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.