ALİ RIZA DEMİRCAN İLKÖĞRETİM OKULU’NDA YANGIN TATBİKATI YAPILDI
02.03.2012

Fatsa Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nce Sivil Savunma Haftası nedeniyle yangın tatbikatı düzenlendi.

Fatsa Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, tatbikat zincirini Ali Rıza Demircan ilköğretim Okulu’ndan başlattı. İlk olarak yangın alarmı verilerek öğrencilerin okuldan düzenli bir şekilde tahliye edilmesi sağlandı. Daha sonra araç lastikleri yakılarak itfaiye aracı okul bahçesine geldi ve bir yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiğini öğrencilere tatbik etti. Daha sonra da yanan bir tüpün ıslak bir battaniye ile söndürülmesi gösterildi. Bu gösteriyi öğrenciler de uyguladı. Ardından okulda mahsur kalan bir öğrenci itfaiye aracının merdiveni kullanılarak tahliye edildi. Son olarak da cansız bir manken okulun penceresinden çadır açılmak suretiyle aşağıya atıldı. . Tatbikatı meraklı gözlerle takip eden öğrenciler tatbikatın sonunda yanmaz kıyafet giyen itfaiye görevlisine büyük ilgi gösterdi. İtfaiye Müdürü Mehmet Yavuz, bu tür tatbikatın bir yangın sırasında çocukların nasıl davranacağını bilmeleri açısından çok faydalı olduğunu söyledi.

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Okul Müdürü Nihat Altay ise : “Sivil savunma haftasıyla ilgili gösteri, eğitim, tatbikat, seminer yapacak arkadaşlara başarılar diliyorum. Sivil savunmasız yurt savunması olmaz diyen önderimiz M. Kemal Atatürk’ü saygıyla anarken sivil savunmaya bütün vatandaşlarımızın katılması gerektiğini belirtmek istiyorum. Yangın, deprem, afet sel kaza vs. olaylarda can ve mal kaybını en aza indirmek için önlemler almalıyız. Sivil Savunma Haftası kutlu olsun” dedi.

Öğrenciler ise, Sivil savunma haftası nedeniyle tatbikat yapan itfaiye personellerine teşekkür ettiler.

Başkan Anlayan yaptığı açıklamada,her yıl düzenli olarak sivil savunma haftalarına bu tatbikatları başarı ile yapıyoruz.Çocuklarımızda birebir canlı olarak uygulamaya katılıyor,yangın ve acil durumlarda alınacak önlemler hayati önem taşımakta,bende itfaiye birimimizi ve tatbikata katılan öğrencilerimizi tebrik ediyorum dedi.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.