“YUNUS EMRE VE SEVGİ DİLİ ÖĞRENCİLERE AŞILANIYOR”
24.11.2021

FATSA BELEDİYESİ’NDEN OKULLARDA “YUNUS EMRE VE SEVGİ DİLİ PROJESİ”

Fatsa Belediyesi, “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” etkinlikleri kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle ilçe belirlenen ortaokul ve liselerde ‘Yunus Emre’nin Sevgi Dili’ni öğrencilere aşılıyor.

Türk Dili ve Kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınması, 2021 yılının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmesinin ardından  Fatsa Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 24 ortaokul ve 14 lisede toplam 38 eğitim öğretim kurumunda “Bizim Yunus’tan Dünya Dili Türkçe” projesini başlattı.

İLK PROGRAM SAKARYA ORTA OKULUYLA BAŞLADI

İlk program, Fatsa Belediyesi Gösteri Sanatları Atölyesi oyuncuları İlker Taze, “Yunus Emre” İbrahim Çapkın “Taptuk Emre” rolüyle  ilk gösterilerini Sakarya Ortaokulunda sınıf-sınıf gezerek gerçekleştirdi.  Yunus Emre ve Taptuk Emre tiplemeleri ile sınıflara sürpriz bir şekilde giren Fatsa Belediyesi Gösteri Sanatları Oyuncularını gören öğrenciler şaşkınlık içerisinde canlandırmayı dikkatle izledi.

“YUNUS EMRE’NİN SEVGİSİ, AHLAKI VE HAYA FELSEFESİ ANLATILIYOR”

Tiyatro gösterisinin içeriği ile ilgi bilgi veren Fatsa Belediyesi Gösteri Sanatları Atölyesi Genel Sanat Yönetmeni İlker Taze, “Bizim Yunus’tan Dünya Dili Türkçe’ye projesi kapsamında Fatsa Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile öğrencilere Yunus Emre’nin sevgisini, güzel ahlakını ve hayat felsefesini aşılamaya başladık. Bugün Sakarya Ortaokulumuz ile projemize start verdik. Öğrencilerimize Yunus’un sevgi dilini, insan sevgisini,  hayatı boyunca yaşadığı sıkıntıları ve Türkçemizin zenginliğini vurgulayarak, öğrencilerimize bu temaları işliyoruz. Belediye Başkanımıza ve belediyemize böyle bir projeyle bir ilki gerçekleştirdikleri için çok teşekkür ediyoruz. ” dedi.

“AMACIMIZ; YUNUS EMRE’NİN GENÇLER TARAFINDAN ANLAŞILMASI VE  YAŞATILMASI”

Yunus Emre ve Türkçe Yılı dolayısıyla ortaokul ve lise düzeyindeki gençlere Yunus Emre’yi gönül ve sevgi dili Türkçe’yi anlatmak için bir dizi etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “ İnsana dair sevgi ve inancın simgesi olan Türk şiirinin baş tacı Yunus Emre’nin ilim, irfan, sevgi, güven, ahlak, iyilik, doğruluk, adalet, yardımlaşma, birlik ve beraberlik üzerine çağrılar yaparak Anadolu halkının sönmeyen umudu olmuştur. Öyle ki, vefatının üzerinden yaklaşık 700 yıl geçmesine rağmen kültür ve medeniyetimizi inşa etmeye devam etmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkı ve destekleriyle düzenlediğimiz projemizle amacımız,  Yunus Emre’nin çağları aşan düşünceleri aracılığıyla Anadolu irfanının, günümüz dünyasında çocuklar ve gençler tarafından daha çok anlaşılmasını, tanınmasını ve yaşatılmasını sağlamaktır.” diye konuştu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.