YAYLALARDA CİPLERİN NEFES KESEN ŞOVU
29.06.2009







Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve Karadeniz Yayları’nı tüm Türkiye’ye daha iyi tanıtıp, bölgemizin turizm gelirlerini arttırmayı amaç edinerek düzenlenen Fatsa ve Çevre İlçeler Cip Şenliği’nin bu yıl 7. si düzenlendi. Katılımın bir hayli yoğun olduğu şenlikte Fatsa ve Çevre ilçelerin yanı sıra Ordu, Samsun, Gaziantep, Tokat ve Sivas’tan da yoğun bir katılım oldu.

Fatsa ve Çevre ilçeler 7. Cip Şenliği’ne Ordu Milletvekili Ayhan Yılmaz, Ordu Vali Yardımcısı Mustafa İmamoğlu, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Kumru Belediye Başkanı Ticabi Civelek, Korgan Belediye Başkanı İhsan Güven, Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Tayfun Karataş’ın yanı sıra Oa Bşkanları katıldı.

Cip Şenliği, 27 Haziran Cumartesi günü Fatsa’da Atatürk Anıtına şenlik çelenginin sunumuyla start aldı. Yaklaşık 200 cip önce Kumru Erecek Yaylasına çıkarken burada Kumru Belediyesi’nin hazırlamış olduğu yöresel yemekleri tattılar. Ardından Korgan İteniçi Yaylası’nda Korgan Belediyesinin Cipcilere ikramı oldu. Son olarak Cipciler şenliklerin yapılacağı Perşembe Yaylasına çıktılar. İlk gün Perşembe yaylasına çıkan Cipcileri yağmurla birlikte Aybastı Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekibi karşıladı. Halk oyunlarının ardından cipciler mini bir şov yaptılar.

Fatsa ve Çevre ilçeler 7. Cip şenliğinin ilk gününde cipcilerin çeşitli gösterilerinin dışında, Aybastı Belediyesi’nin Perşembe Yaylasında organize ettiği yerel Snatçıların rep ve halk müziği konserleri cipcileri mest etti. Konserler öncesi yapılan konuşmalarda ilk olarak Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan söz aldı.

Hüseyin Anlayan, Fatsa ve Çevre ilçeler cip şenliğinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Hüseyin Anlayan; “İlk olarak 7 yıl önce Fatsa Doğa Sporları Derneği tamamen nostaljik amaçlı olarak ciplerle birlikte Perşembe Yaylası’na çıkarak kendi aralarında bir organizasyon yaptılar. O gün bugündür cip şenliği her yıl düzenli olarak yapılıyor. Cip şenliğinin başlangıcına vesile olan Fatsa Doğa Sporları Derneğine teşekkür ediyorum. Bugün 7. sini yaptığımız Cip Şenliği Fatsa ve çevre ilçelerini tanıtarak yaylalarımızı tüm dünyaya tanıtmak amacıyla geleneksel olarak her yıl yapılıyor” dedi. Başkan Anlayan Cip Şenliği’nin bundan sonraki yıllarda daha da büyüyerek devam edeceğini söyledi.

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan’ın ardından söz alan Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar ise Cip Şenliği’nin Perşembe Yaylası’nı tanıtma noktasında büyük bir rol oynadığını ifade etti. Ayrıca İzzet Gündoğar Cip Şenliği’nde en büyük rolü Aybastı Belediyesi’nin çektiğini söyledi.

AKP Ordu Milletvekili Ayhan Yılmaz ise Perşembe Yaylasına yapılacak olan 250 toplu konutla birlikte şenliklere katılımın daha fazla olacağını ifade etti.

Geceyi çadırlarda geçiren cipciler yaylanın tadını doyasıya çıkardılar. 28 Haziran Pazar günü ilk günün aksine güneşli bir hava olması cipcileri sevindirdi. 4 ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışlar heyecanlı dakikalara sahne oldu. Türkiyenin dört bir yerinden gelen cip tutkunları kıran kırana bir yarış sergilediler. İlk olarak tırmanma yarışında 4000 cc de Turgut Karapestil, 6000 cc de Murat Zerey, 8000 cc de ise İsmail Garip birinci oldu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.