VASIFLI İŞÇİ YETİŞTİRME KURSUNUN AÇILIŞINI VALİ DÜZGÜN YAPTI
12.10.2010
Ordu’nun Fatsa ilçesinde İŞKUR ile Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen ‘Tekstil Sektörüne Vasıflı İşçi Yetiştirme Kursu’nun açılışı Vali Orhan Düzgün’ün katılımıyla yapıldı.
Kursun açılışına Vali Düzgün’ün yanı sıra Fatsa Kaymakamı Mustafa Selman Yurdaer, Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, İŞKUR İl Müdürü Mehmet Dökdür, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.
Kursun açılış konuşmasını Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş yaptı. Karataş, “Bugün açtığımız kurs aynı zamanda bir işçi fabrikası konumunda olacak yani fabrikalarımıza kalifiye işçi yetiştirecektir. Bu durum bölgemize yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için inanılmaz bir cazibe kaynağıdır” dedi.
Daha sonra konuşan İŞKUR Ordu İl Müdürü Mehmet Döktür ise kursa 75 vasıfsız işçinin müracaat ettiğini, bu kişilerden 25 kursiyeri ince eleyip sık dokuyarak seçtiklerini, hepsinin de başarılı olacağına inandığını vurguladı.
Kursun açılış törenine katılan Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, “Herkesten olduğu gibi bizden de iş isteyen birçok kişi var. Biz iş vermekten daha çok iş verecek ortamları sağlayacak alt yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Sektörler artık ben her işi yaparım diyen değil ben bir işi yaparım diyen uzmanlaşmış işçi arıyor. Bu yüzden FATSO’nun açtığı bu ve benzeri kurslar çok önemli” dedi.
Kaymakam Mustafa Selman Yurdaer ise kursun açılmasında emeği geçenleri kutladı. Yurdaer, “Bu kursu bitiren kursiyerler artık istihdam edilebilir bir niteliğe kavuşmuş olacaktır. Eğitilmiş insan gücü gelişmişlik ve kalkınmanın en önemli unsurlarından biridir. Bu bakımdan bu tür çalışmalar çok önemlidir” şeklinde konuştu.
Açılış töreninde son konuşmayı yapan Ordu Valisi Orhan Düzgün, işsizliğin idarecilerin ve politikacıların karşılaştığı en önemli sorunlardan birisi olduğunu ifade etti. Düzgün, şöyle konuştu: “Bizim kapımızı çalan yüzde 70 kesim iş istiyor. Tabii işçi isteyen işverenler de var. İşverenler de üretimlerini daha iyi yapabilecek işçilere sahip olmak istiyorlar. Bu yıl İŞKUR tarafından 100’ün üzerinde kurslar açıldı. Bu kurslarla nitelikli iş gücünü yetiştirmeye çalışıyoruz. Nitelikli iş gücü demek o bölgenin gelişmesine ve kalkınmasına önemli bir unsur demektir. Bu sayede daha çok ve daha kaliteli üretim olmaktadır.”
Yapılan konuşmaların ardından kursun açılış kurdelesi Ordu Valisi Orhan Düzgün, Fatsa Kaymakamı Mustafa Selman Yurdaer, Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, İŞKUR İl Müdürü Mehmet Döktür tarafından kesildi. Vali Düzgün ve beraberindekiler daha sonra kursu çıkarak bir süre kursiyerlerle sohbet etti.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.