VALİ YAVUZ FATSA’DA GAZETECİLERLE BULUŞTU
02.03.2018

Ordu Gazeteciler Cemiyeti’nin “Ordu Valisini Ordu Basını ile buluşturuyoruz” Programı Çerçevesinde Ordu Valisi Seddar Yavuz Fatsa Belediyesi Spor Kompleksinde gazetecilerle bir araya geldi.

Kahvaltı sonrası gazetecilere hitaben bir konuşma yapan Ordu Valisi Seddar Yavuz, Fatsa Çevre Yolu, Dolunay Kavşağı ve Üniversite konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantının açılış ve selamla konuşmasını Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recap Aydın gerçekleştirdi. Daha sonra ise Ordu Valisi Seddar Yavuz açıklamalarda bulundu.

“ÇEVRE YOLUNDA GÜZERGAH DEĞİŞİKLİĞİ YAPILIYOR”

İlk olarak Fatsa çevre yolu ile ilgili konuşan Ordu Valisi Seddar Yavuz çevre yolunun ilk projesi Organize Sanayi Bölgesini büyük ölçüde ikiye bölen bir güzergahtan geçiyor iken biz bunun değiştirilmesini organize sanayinin alanına zarar vermeden geçmesi konusunda bir teklifimiz oldu. Şu anda Karayolları Genel Müdürlüğü uzmanları ekipleri bu konu ile ilgili çalışıyorlar son halini bize tekrar gönderecekler şu anda durum bu.” dedi.

“RAYLI SİTEMİ BEN DE ÇOK ÖNEMSİYORUM”

Gazetecilerin raylı sistem ile ilgili sorusuna da cevap veren Vali Yavuz, “Bizim düşüncemiz raylı sistemin Bolaman’a kadar değil Ordu’ya kadar gelmesini arzu ediyoruz şu anda bu konu ile ilgili çeşitli girişimler devam ediyor ama verilmiş kesin net bir karar söz konusu değil. Raylı sisteminin bu güzergahta çok verimli olacağını ve mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTENİN ORDU’YA HAPSEDİLMESİ FİKRİNE KARŞI BİRİSİYİM”

Üniversite ile ilgili soru hakkında da konuşan Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Ordu üniversite konusunda bir sınıf atlaması gerekir. Ordu’nun 22 bin öğrencisi var. Biz bunu kısa vadede 50 bine çıkarmak istiyoruz. Bunu biz sadece devlet imkanlarına ile yapabilmemiz mümkün değil. Ordu’da yaşayan herkesin üniversiteye destek olması gerekir. Ben üniversitenin Ordu’ya hapsedilmesi fikrine karşı birisiyim. Özellikle sahil bandında ağırlıkta olmak üzere ilçelere yaygınlaştırılması kanaatindeyim. Şimdi Fatsa’ya üniversite öğrencisi ve hoca gelir mi gelir çünkü mükemmel bir tabiatı var. Fatsa bir şehir her şeyden önce. Fakülteleri sahil bandında dağıtarak 10-15 yıl içerisinde ikinci üniversiteyi kurmamız lazım, bunu çok hayalci diyebilirsiniz ama bu hayal falan değil arkadaşlar. Bu iş nasıl olur Fatsalıların bir araya gelmesiyle, Ünyelilerin bir araya gelmesiyle Orduluların bir araya gelmesiyle olur. Sizden ricam üniversiteyi bir teşkilat gibi değerlendirmeyin herkesin üniversitenin yanında saf tutması lazım ki o insanları cesaretlendirilir. Bu şehrin sınıf atlaması üniversiteden geçer.” şeklinde konuştu.

“TERCİH EDİLEBİLEN FAKÜLTEYE GEÇMEK LAZIM”

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan’ da bir açıklama yaptı. Fatsa’nın şu andaki üniversite alanının yaklaşık 40 dönüm üzerinde liman içerisinde eskiden bir balık işleme fabrikasının olduğu bir yerde olduğunu belirten Başkan Anlayan, “Ben o günkü şartlarda ısrarla üniversite yerinin orası olmaması gerektiğini söylememe rağmen tırnak içerisinde söylüyorum o günkü kutuplaşmalar ve inatlaşmalar neticesinde o günkü üniversiteye yönetimi mevcut yere üniversite kurdurdu. Bugünkü asıl ana problem herkesin üniversiteye maddi bir kaynak olarak görmesi halbuki bu şehre katacağı kültürel siyasi ve ekonomik değer haricinde sosyal hayatı katkısını da düşünmüyoruz bu ikinci plana bırakılıyor. Üniversite demek şehre katacağı hem sosyal hayatı daha artması manasına geliyor. Bugün Fatsa’mızın sıkıntısı Fatsa’da üniversite olmayışı değil bugün Fatsa’mızdaki üniversite sıkıntısı yanlış tercih ile açılan bölümlerin tercih edilmeyen bölümlerin olmasından kaynaklanıyor. Deniz Bilimleri Fakültesi yerine bugün Eğitim Fakültesi olsaydı, Mühendislik Fakültesi olsaydı, Fen Edebiyat Fakültesi olsaydı çok daha faydalı olabilirdi o sebeple mutlaka tercih edilebilen fakülteye geçmek lazım. Fatsa’nın altyapısı buna hem nüfus olarak hem de şehir olarak çok müsait. Bizim yer sıkıntımız yok. 2017 yılında Büyükşehir Belediyemiz ile beraber Fatsa’mızın tamamında bir revize imar planı yaptık. Biz revize imar planında 100 dönüm eğitim alanı koyduk bunun 35 dönüm sadece üniversite alanına ayırdık. Biz üniversite alanı içerisinde bir bölüm değişikliği yaparak daha fazla tercih edilebilen bir bölümü getirtebilirsek bizim açımızdan daha faydalı olur.” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.