TÜRKİYE DE BİR İLK! ÇÖPLÜĞÜN GÖBEĞİNDE TARİHİ İMZA FATSA’DA ATILDI
06.06.2012

Fatsa Belediyesi, şehir çöplüğünün tam ortasında 211 dönüm alanın rehabilitasyonu için ihale sözleşmesini ‘Dünya Çevre Günü’nde imzaladı.

Evkaf Mahallesi’nde bulunan vahşi çöp depolama alanında gerçekleşen ihale sözleşmesi imza törenine Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan’ın yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve bazı mahalle sakinleri katıldı. Çöp depolama alanının rehabilitesi ihale sözleşmesi imza töreninde bir açıklama yapan Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, seçimler öncesinde birçok projede olduğu gibi çöp alanını kaldıracaklarının sözünü verdiklerini belirterek, “Bu dönemde en önceliğimiz çöp oldu. Gönül rahatlığıyla ifade edebiliyorum ki, 2012 yılı Fatsa’da çöp ve çevre yılı olacak.

İmzasını attığımız 211 dönüm olan bu alanın rehabilitasyon işlemi alt yapının temizliği için imza atıyoruz. İhale sürecimiz tamamlandı. Bu yılın sonuna kadar bu işlem bitecek. Dolayısıyla bir kangren olan çöp yerinin temizliği ve rehabilitesi başlamış olacak. Bu bunun birinci etabıdır, ikinci etabında ise bu alanın komple toprakla kapatılması olacak. Üçüncü etabında ise devasa projemiz Orta Karadeniz’in en büyük projesi olan peyzaj çevre projesi, 211 dönem üzerine kurulu bir kent parkı, bir altın park, bir harikalar diyarı projesi burada hayata geçecek. Bu projeyle beraber yeni düzenleme çöp depolama alanımızın yer tespiti yapıldı tahsis işlemi bitti” dedi.

Artık çöp toplama dönemini bitirdiklerini ifade eden Başkan Anlayan, “Bundan sonra yerinde ayrıştırma işlemini de başlatıyoruz. Kamu kurumlarımızdan başlayarak çöp kumbaralarımızı dağıtmak suretiyle artık yerinde ayrıştırma yaparak sanayiye hammadde olarak geri kazandırma işlemi de başlıyor. Çöple ilgili projelerimiz artık sözle değil fiiliyatta hayata geçiyor. O yüzden çöpün tam ortasında gönül huzuruyla bu imzayı atabiliyoruz” diye konuştu.

İhale bedelinin toplam 2 milyon 180 bin TL olduğunu belirten Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, “Bu parayı bu çöpün altına gömeceğiz. Bu bundan sonra yapılacak peyzaj projesi için olmazsa olmaz bir projedir. Bu çöp alanına gelen 3 tane yağmur suyu derelerimiz var. Bu bölgenin bütün yağmur sularını toplayarak yeni kanallar açmak suretiyle dereler oluşturup bu bölgenin bataklık olmasını engelleyeceğiz. Bu alanda metan gazı söz konusu olduğundan dolayı bu alanı kapattığımızda gaz olayını sıfır risk haline getirebilmek için metan gazı drenaj kanalları döşeyeceğiz. 211 dönümün tamamına örümcek ağı gibi metan gazı drenaj kanalları döşenecek. Bu kanallar oluşacak bütün metan gazını toplayacak ve bir metan gazı yakma ünitesi kuracağız orada toplanarak doğaya bırakılacak. Drenaj kanallarının toplam uzunluğu 4 bin 500 metre. Bu projeye imzayla beraber en kısa sürede start veriyoruz. Kasım ayı sonunda bu işlemler bitmiş olacak akabinde de üstünü toprak örtüsü ile kapatma işlemi olacak” şeklinde konuştu.

Bu projenin çok büyük bir proje olduğunu vurgulayan Anlayan, Orta Karadeniz’in en büyük parkının burada olacağını sözlerine ekledi.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.