TARİHÇİ YAZAR TALHA UĞURLUEL ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI
10.03.2016

Ordu Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda gerçekleşen konferansta Fatsa’ya gelen Tarihçi Yazar Talha Uğurluel “Tarihin Hafızası Çanakkale” isimli bir sunum gerçekleştirdi.

Fatsa Belediyemiz Kültür Sarayı’nda gerçekleşen konferansa Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcımız Av.Ahmet Çoruh, Fatsa Belediye Başkan Yardımcımız İbrahim Eroğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Yaklaşık 1.5 saat süren konferansta sunumu tarihi resimler eşliğinde gerçekleştiren Tarihçi Yazar Talha Uğurluel insanların Çanakkale’yi genellikle 18 Mart tarihlerinde hatırladığını belirterek, “Onun için bir çok insanımız Çanakkale savaşını 1 gün sürdü zannediyor. Yani savaş 18 Mart sabah başladı akşam bitti gibi bir algı oluşmuş. Halbuki bu savaş tam bir yıl sürmüştür. Savaş 1915 Ocak ayında başlıyor 1916 yılının Ocak ayında bitiyor ve bu savaşta özellikle Dünyanın iki cepheye ayrıldığını İttifak ve İtilaf devletlerinin karşı karşıya geldiğini görüyoruz. O tarihte askerin ayak parmaklarından alınlarına kadar kar kütlelerine yaslanmış vaziyette saatlerce bekliyor ve saatler sonra serbes emri verildiğinde askerlerin bir kısmı yerlerinden kıpırdayamıyordu çünkü donarak şehit olmuşlardı. Siperde zaten toprağın rengini görmüyorlardı. Uludağ’da Palandöken’de kayak yapmıyorlardı bu insanlar. Ayaklarında kızakları yanlarında koca koca köpekleriyle düşman bekliyorlardı.” dedi.
Tarihçi Yazar Talha Uğurluel bu ve buna benzer insanın tüylerini diken diken eden bir çok örnekle sunumunu tamamladı. Tarihçi Yazar Talha Uğurluel’e sunumun sonunda Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcımız Av.Ahmet Çoruh bir buket çiçek takdim etti. Tarihçi Yazar Talha Uğurluel konferansın ardından Fatsalıların aldığı kitabını imzaladı.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.