ŞEHİTLİK VE GAZİLİK MANEVİ RÜTBELERİN EN YÜKSEĞİDİR
19.09.2018

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tüm yurt genelinde olduğu gibi Fatsa ilçemizde de kutlama programı gerçekleşti. 15 Temmuz Özgür Meydanında gerçekleşen programa Kaymakam Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye Başkanımız Muharrem Aktepe, Cumhuriyet Başsavcısı Selamettin Bayçelebi, resmi kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler ve şehit yakınları katıldı. Program Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı. Daha sonra saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

İstiklal Marşının okunmasının ardından Fatsa Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ali Tunç günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı.

Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, özgürlüğümüzün korunmasını ve milletçe namusumuzla, şerefimizle yaşamamızı gazi ve şehitlerimize borçluyuz diyen Tunç; “Bütün bunlardan dolayı onlara saygı ve sevgi duyuyoruz. Dinimiz vatan sevgisini, " Vatan sevgisi, imandandır." diyerek belirtmiştir. Savaşta ölenler şehit, yaralananlar ise gazi unvanı ile onurlandırılmıştır. Türk ulusu için bu iki kavram da çok önemlidir. Manevi rütbelerin en yükseğidir. Türk ulusunun şanlı tarihi, bizlere gurur veren, her zaman övündüğümüz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Gazilerimiz, bize bu zaferleri yaşatmışlardır. Vatanımızı ve milletimizi, Türk devletinin bölünmez bütünlüğünü korumak için her karışına kanlarını akıtmışlardır. Savaşlarda destanlar yazarak tarihe altın harflerle geçmişlerdir. Şehit ve gazilerimizin hatırlarını yücelterek, onlara sahip çıkmalıyız. Böylelikle ulusumuzun gönlünde hak ettikleri yeri alacaklardır. Bu davranış da Türk ulusunun vefa örneklerinin en yücesi olacaktır.” dedi. Program şiir okunması ile sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.