ORDU VE İLÇELERİNE 52 MİLYON TL’LİK DEV SU YATIRIMI
19.03.2015

Ordu Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında 19 ilçenin su sorununu kökten çözecek yatırıma başlıyor. Doğal kaynaklara sahip olmasına rağmen içme suyu açısından zengin sayılamayan Ordu’da 52 milyon liralık dev proje ile ilçelerin özellikle yaz mevsimi döneminde yaşadığı su sıkıntısı ortadan kaldırılacak. Ordu’da bir özel otelde gerçekleştirilen tanıtım ile 19 ilçede OSKİ tarafından gerçekleştirilecek su yatırımı konusunda kamuoyu bilgilendirildi. Bilgilendirme toplantısına Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan’da katıldı.
Kuruluşunun henüz birinci yılını yeni dolduran Ordu Büyükşehir Belediyesi, kurumsal yapılanmasını tamamladıktan sonra 2015 yılında su sorununu ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. Yapılan bilgilendirme toplantısında bir konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu’nun sanıldığı kadar su zengini bir il olmadığını söyledi. Yılmaz, “Su kanalizasyonda sorunlu olan illerden bir tanesiyiz. Çok yağmur almamıza rağmen özellikle yer altı su açısından Türkiye’nin en sıkıntılı yerlerinden bir tanesiyiz. Su kaynaklarımız çok zayıf“ dedi. Yılmaz, ilçelere yapılacak 52 milyon liralık dev yatırım ile 19 ilçenin içme suyu sorununun ortadan kaldırılacağını ve ve bu sorunun bir daha yaşanmaması için tüm tedbirleri alacaklarını söyledi. Yılmaz ayrıca OSKİ olarak artan abone sayısı dikkate alındığında üzerinde durdukları en önemli konunun ‘su tasarrufu’ olduğunu vurguladı. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu da yaptığı konuşmada, su olmadan yaşam olmadığına dikkat çekti. Vali Balkanlıoğlu, “Nerede su varsa medeniyet orada gelişmiş. Su olmayan yerlerde insan da hayvanda hiçbir şey yaşamıyor” diye konuştu.
Yapılan açıklamaya göre, Ordu il genelinde 2015 yılında 19 ilçede içme suyu hattı ve kanalizasyon yatırımı gerçekleştirilecek. 52 milyon liralık dev yatırımda en çok payı Altınordu ilçesi aldı. Altınordu ilçesinde 2015 yılında 5.2 milyon liralık içme suyu hattı, 3.5 milyon liralık kanalizasyon hattı yapımı olmak üzere toplam yaklaşık 9 milyon liralık yatırım gerçekleştirilecek. Altınordu ilçesini Korgan, Kabataş ve Ünye ilçeleri izledi. Korgan’da uzun yıllar yaşanan su sorununu kökten çözmek için 2015 yılında 5 milyon, Kabataş’ta ise 4.5 milyon, Ünye’de 4.5 milyon TL yatırım yapılacak. Kumru’da 2.7 milyon TL, Fatsa’da 2.4 milyon TL(ayrıca Fatsa ve Ünye üst bölgeleri içme suyu depo inşaatları için 2.2 milyon TL), Perşembe’de 1.5 milyon TL, İkizce 1.5 milyon TL’lik yatırımlar gerçekleştirilecek.
Toplantının sonunda bir açıklama yapan Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, Ordu ili ve ilçelerinin Büyükşehir olmanın faydalarını artık görmeye başladığını belirterek, “Biz her zaman ordu’nun Büyükşehir olmasını istemiştik ve bunu en çok isteyenlerden biriydik. Büyükşehir Belediyemiz 1 yıl süren yapılanmanın ardından artık projelerini ve yatırımlarını hayata geçirmeye başladı. Ben inanıyorum ki Fatsa ilçemiz de Büyükşehir yatırımlarından fazlasıyla istifade edecek. Bugün konumuz su olduğu için OSKİ ile ilgili yatırımlar hakkında bilgilendirildik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz ve OSKİ Genel Müdürlüğümüze katkılarından dolayı teşekkür ediyorum ve yapılan çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.