ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ FATSA’DA ÇALIŞMA OFİSİNİ AÇTI
15.07.2014

Ordu Büyükşehir Belediyemiz Fatsa’da Çalışma ofisini Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Yaşaroğlu iş merkezinde açtı.Çalışma ofisinin açılışına Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz, Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, Ak Parti Fatsa İlçe Başkanımız Fatih Sözen ve Belediye meclis üyeleri katıldı.

Büyük şehir Belediyesi Başkanımız Enver Yılmaz Fatsa’da ki makam odasına geçerek önemli açıklamalarda bulundu.

Her Haftanın Salı Günü Fatsa’da Olacağım

Başkanımız Yılmaz yaptığı açıklamada: “Seçim döneminde bahsettiğimiz mesaimizin haftada bir gününü Fatsa’da ve Ünye’de geçirme sözümüz vardı. Ofisimizin hazırlıkları ancak tamamlandı ve birkaç eksiğimiz dışında Fatsa’da bu mekânda artık her Salı günü görüşme yapmamız gereken Fatsa ve hinterlandında ki arkadaşlarımızla çalışma ofisimizi bir merkez kabul edip görüşmelerimize başlayacağız. Fatsa Belediye başkanımızla birlikte Fatsa’da yapacağımız projeleri konuşacağız. Resmi olarak ismimizi Ordu Büyükşehir belediyesi Fatsa çalışma ofisi olarak planladık. Aynısını Ünye ilçemizde de yapacağız. Oradaki eksiklerimizde giderildiği zaman haftanın Çarşamba günü de orada olacağız. Lokal ve somut olarak mahalle mahalle proje bazlı yapılması gerekenlere yönelik ara dönemlerimizde esnaflarımızı ziyaret edeceğiz ve burası stratejimizi belirlediğimiz mekân olacak. Memleketimize hayırlı uğurlu olsun çalışma ofisimiz. Sözlerini yerel iktidarda tutan bir yerel yönetici mensubu olmaktan da onur duyduğumuzu özelikle söylüyorum. Ordumuz, Fatsa’mız ve ilçelerimiz buradan çıkacak hayırlı kararlarla önümüzdeki günlere daha umutlu bakarız” dedi.

Fatsa’da 10 Yıllık Bir Tecrübeli Belediyemiz Var

Fatsa Belediyesinin borçları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz: “Fatsa belediyesi Türkiye’de büyükşehir yasası devreye girdikten sonra büyükşehir yasasının sıkıntılarını yaşayan sayılı ilçelerden birisidir. Bizim 19 ilçemiz içinde Fatsa Belediyemiz emsalinde olan ilçemiz yok. Fatsa Belediyemiz daha önce 75 Bin nüfusa hitap ederken şuan 105 Bin nüfusa hitap ediyor. Fatsa Belediyemize 8 tane belediyemizin birleştirmesi ile birlikte çok iyi borç ve personel yükü geldi. Fatsa ilçemize gelen paranın % 40’ı Ordu Büyükşehir Belediyemize kesiliyor. Fatsa Belediyemizi 75 bin’den 105 bin nüfusunu çıkarken 8 beldemizi borçları ile birlikte üzerine devir alırken devletten geçen yıl bu zamanda 2,5 Trilyon alırken bu yıl ise bu rakam yarı yarıya düştü. Bunun yanında Fatsa belediyesi geçiş döneminde olduğu için sıkıntıları doğal olarak burada belediye başkanımız yaşıyor. Bunun yanında yapılması gereken ana hizmetlerin % 90’ı büyük şehir belediyemize devir edildi. Yol, su, kanalizasyon, İtfaiye, Mezbahane, mezarlık, hafriyat gibi işler artık büyük şehir yapacak. Fakat bu devir sürecinin artılarını büyükşehir göremedi çünkü süremiz daha 3 aylık. Geçmişe ait 8 belde belediyesinden oluşan yük borcu sebebiyle Fatsa Belediyemiz bu 3 aylık süreçte çok ciddi bir sıkıntı yaşadı. Şimdi geçiş dönemi arıyoruz. Belediyeler birliği olarak kendimde başkan vekili olarak torba yasanın içine sadece Fatsa belediyesi değil ama bu tip belediyeler rahatlatabilecek bir paket uygulaması koyduk. Kişi başı hazineden gelen bedeller olmak üzere. Büyükşehir yasası bizim tasnif ettiğimiz bir yasadır. Fakat ilimizin imkânları sebebiyle Büyükşehirin ile getirdikleri yanında diğer büyükşehirlerle kıyaslandığında ile getiremedikleri de oldu. Kocaeli’de kişi başı kamudan ayrılan para 765 TL iken Ordu’da 211 TL. Bu fiyat arasında ki hizmet farklılığını siz tahmin edebilirsiniz. Kocaeli bir sanayi şehri ve orada toplanan vergiler oranın ekonomisine katkı sağlıyor. Ordu ilimizde toplanan vergi oranı çok az. Bizim kamudan almış olduğumuz pay bu anlamda düşük oluyor. Biz bunları bahane etmiyoruz. Fatsa belediyemiz örnek bir belediyedir. Sayın başbakanımızın önüne bizzat sunduğum ve rakamları ile konuştuğumuz bir belediyedir. Bir geçiş dönemi yaşıyoruz ve bu süreç kontrolümüz altına alındı. Fatsa belediyesi kendin kaynaklanmayan ve belde belediyelerinden oluşan yeniden yapılandırmak suretiyle bir takım ilave kaynaklar üretmek suretiyle hazırlık yapacaktır. Çok karamsar bir tablo olduğunun kanaatinde değilim. Bir iki ay içinde gayretli çalışmalarımız sonucu bu sorunlar çözülecek. Fatsa’da 10 yıllık bir tecrübeli belediyemiz var. İlk baştaki geçişlerde kaynaklanan bu olumsuz durumu Fatsa belediyesi ve biz aşacağız” dedi.

Fatsa Ve Havzası Bizim Aktarma Merkezimiz Olacak

Ayazlı mahallesinde bulunan Fatsa çöplüğü ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkanımız Yılmaz: “Çöple ilgili kararımızı bu hafta netleştireceğiz. Ordu, Ünye ve Fatsa merkezde Ordu’da kurulacak tesisle birlikte Fatsa ve Ünye’yi taşıma merkezi ile planladığımız kısmi vahşi depolama merkezi olarak oluşturacağımız alanları gerçekleştireceğiz. Ordu’da ki ve Ünye’deki sahile dökülen çöplerden yakın bir zamanda kurtulacağız. Ordu’nun daha sonra çöpünü bir bütün olarak düşünüyoruz. Buna yönelik Fatsa ve havzası bizim aktarma merkezimiz olacak. Fatsa’da ki çöpü de kuracağımız tesise kiralayacağımız ve taşıyacağımız ilave tırlarla birlikte çöpü aktaracağız. Planlaması bir bütün olarak yapıldı. Çöple ilgili süreç bizim kontrolümüzde söz ve taahhütlerimiz birlikte çözeceğiz” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.