ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI.
24.11.2014

Fatsa’da Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü Belediye Kültür Sarayı'ndaki programla devam etti.
Programlara İlçe Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye Başkan Yardımcımız Fatih Erişmiş, Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem Cinoğlu, daire amirleri, okul müdürleri ve çok sayıda öğretmen katıldı.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem Cinoğlu, öğretmenliğin bir bahar güneşi gibi olduğunu belirterek, “Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa. Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş tabiata, öğretmen de öyle can verir topluma. Öğretmen ölümsüzdür. Yurdun çeşitli yerlerinde kar, kış, yağmur, soğuk demeden okuluna giden, İstiklal Marşımızı yavrularına ezberleten, çocuklarını hayata hazırlayan, tıpkı kahramanlar gibi uğruna savaş verdiği bir ideali var. Kaybolmaması gereken yarınlar uğruna hava muhalefetini, çileli olumsuzlukları tanımaz. Hiçbir engel duramaz inanmışlığı karşısında. Umudunu yitirmez. Adı Hasan beydir. Ayşe öğretmendir adı. Ama mutlu olmasını gerektirecek kutsal bir sıfatı vardır. Öğretmen. Ab-ı hayat gibi bir şey. Dünyanın en anlamlı şeyi olsa gerek, fanilik içinde var olmak. Sadece maddeten yok oluyorsunuz. Arkadan gelen kafile sizin izinizden yürüyor geleceğe. Şu gök kubbede hoş bir seda bırakmak olsa olsa, budur zannımca. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlerin Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri etkinliği hep takdir etmiştir. Yeni Türkiye'nin kurulmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir devlet olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk, 'Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir' sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımızın Öğretmenler Günü'nü kutlarken, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum, ruhları şad olsun diyorum" dedi.
Konuşmanın ardından emektar öğretmenler adına Necati Çetinkaya İlkokulu öğretmenlerinden Hasan Bayar bir veda konuşması yaptı.
Emekli Öğretmen Hasan Bayar'ın konuşmasının ardından Kaymakam Mehmet Yapıcı tarafından emekliye ayrılan öğretmenlere takdir belgeleri sunuldu. Programda mesleğe yeni atanan öğretmenler yemin ettiler. Fatsa’daki çeşitli okullarda görev yapan müzik öğretmenleri programa katılanlara müzik ziyafeti verdiler. Daha sonra 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere protokol mensupları tarafında ödülleri verildi. Öğretmenler Günü kutlama programı Oksijen Tur organizesinde düzenlenen 32 Gayda gösterisi ile sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.