ÖĞRETMENLER GÜNÜ FATSA’DA TÖRENLE KUTLANDI
25.11.2013

24 Kasım Öğretmenler günü Fatsa'da da törenlerle kutlandı. Fatsa Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan program Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı'nda yapıldı. Hazırlanan programa Fatsa Belediye Başkan Hüseyin Anlayan, Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, Fatsa İlçe Garnizon Komutanı Salih Gödek ve öğretmenler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı yaptı. Gürsel Avcı ;"Değerli Meslektaşlarım, Başöğretmen Atatürk : "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." derken bizlere olan inancını ve güvenini belirtirken ayrıca ne kadar önemli bir mesleği icra ettiğimizi bizlere hatırlatmaktadır. Sizler, özgürlüğü, bağımsızlığı, ulusal egemenliği, cumhuriyet ve demokrasiyi koruyan ve bu değerleri yüceltecek kuşakları yetiştiren kişilersiniz. Başöğretmen Atatürk: "Milletleri kurtaranlar; yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir millet, henüz millet adını almak kabiliyetini kazanamamıştır." demektedir. Bu sözlerden de anlaşıldığı üzere öğretmenlik mesleği, insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Ürünü insan olan ve başlı başına bir amaç olmaktan öte, bizleri yüce gayemize ulaştıran bir meslektir öğretmenlik. Kazanılması gereken asıl büyük servet; para, şöhret ve makamdan öte erdem ve bilgeliktir. Bu da öğretmenlik mesleğinin en önemli özelliğidir. Bunun için yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle tezyin ve teçhiz etmeli ve bu amaçlardan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz. Bu kutsal günde, hızınızı kesecek, sizi karamsarlığa düşürecek her türlü olumsuz düşünceyi bir kenara iterek her gün artan bir şevk ve heyecanla toplumun, insanlığın hizmetine koşuyorsunuz, koşmaya da devam edeceksiniz. Zaman zaman, yolunuza engeller konulabilir, şahsiyetiniz ve onurunuz incitilebilir. Moraliniz bozulabilir. Ancak sizin amacınız, bütün bunlara rağmen karamsarlığa düşmeden hedefe ulaşmak için çalışmak, azimle yürümektir. Aydınlık bir Türkiye ve geleceğimizin inşası için bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her türlü zorluğa rağmen göstereceğiniz fedakârlık için sizlere şükran ve minnet borcumuzu burada ifade etmek istiyorum. Yarınların Türkiye'si, sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, pırıl pırıl nesiller yetiştirmenizi bekler. Evrensel medeniyet kulesi hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir diyorum" şeklinde konuştu.
Kaymakam Bekir Atmaca'ya Fatsa'da eğitim gelişmesi için yaptığı katkılardan dolayı ve Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan'a Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında eğitim kurumalarına yapmış olduğu katkılardan dolayı Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı plaket takdim etti.

"Hizmet için makamımızdayız"
Plaketini alan Başkan Hüseyin Anlayan, "Aslında bugün sembolik bir gün. Aslında öğretmelerimiz her bir günün anlamlı yaşayan ve bizlere de yaşatan insanlardır. O yüzden bir güne sığmayacak güzellikte vazifeler yapıyorsunuz. Bizlere temsili de olsa okullara yaptığımız hizmetlerden dolayı bir ödül verildi. Bizler bu hizmetleri yetilerimiz ve imkânlarımız dâhilinde paylaşmaya çalışıyoruz. Çünkü sizlere de, orada okuyan çocuklara da hizmet için makamımızdayız. Dolayısıyla bu makamın imkânlarını hizmet için kullanıyoruz. Bundan sonra da tüm okullarda yaptığımız bu hizmetleri inşallah devam ettireceğiz. Amacımız daha güzel yerlerde hizmet edebilmek. Asıl olan mekânın güzelliği değil, gönüllerin güzelliğidir, verilen eğitimin güzelliğidir o manada herkesi tebrik ediyorum. Bugün burada öğretmenliğe yeni başlayan öğretmenlerimizin, emekli olan öğretmenlerimizin, aramızda olmayan öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum" dedi

"Kutsal bir vazife yapıyorlar"
Kaymakam Bekir Atmaca plaketini aldıktan sonra, "Öğretmenlerin değerinin bilinmesi gerektiği bugün burada tekrar vurgulandı. Gerçekten öğretmenlerimiz kutsal bir vazife yapıyorlar. Bunun farkında olmak çok daha önemli. Ben tekrardan 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize meslek hayatlarında sonsuz başarılar diliyorum. Emekli olan öğretmenlerimize bundan sonraki hayatlarında aileleri ile beraber sağlıklı, mutlu bir ömür diliyorum. Ebediyete intikal etmiş rahmetli öğretmenlerimize de Allahtan rahmet diliyorum, geride kalanlara sabır diliyorum. Gerçekten öğretmelerimizi bir gün değil her gün hatırlamak gerekiyor" şeklinde konuştu.
Programda mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni yapılması, öğretmeler arası satranç ve masa tenisi yarışmalarında dereceye giren öğretmenlere ödüllerinin verilmesi ve Grup Fatisa' nın müzik dinletisiyle sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.