“NAMAZLA DİRİLİŞ” ADLI KONFERANSA YOĞUN İLGİ
23.01.2012

Fatsa Müftülüğünün organize ettiği, İlahiyatçı Yazar Dr. Kerim Buladı ve İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut’un konuşmacı olarak katıldığı konferansa Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Fatsa İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz, Ak Parti Fatsa Teşkilatı Başkanı Fatih Sözen, Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Yücetepe, çevre ilçelerin müftüleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Namaz’ın insan hayatındaki önemine değinen konuşmacılar bedenin teneffüse ihtiyacı olduğu gibi ruhun da aynı şekilde teneffüse ihtiyacı olduğunu, bunun da günde beş vakit namazla sağlanabileceğine değindiler.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Fatsa Müftüsü Şenel Yılmaz, İslam’da ilk farz kılınan ibadet olan namazın, İslâm’ın olmazsa olmazı olduğunu hatırlatarak, Müslümanım diyen herkesi namazı anlamak ve yaşamak için duyarlı olmaya davet etti.

İlahiyatçı-Yazar Ahmet Bulut, Namaz’ın insan hayatındaki önemini Kur’an’dan örnekler vererek anlattı. Allah, Kur’an, peygamber ve insan arasındaki ilişkinin önemini verdiği örneklerle süsleyen Bulut, kendisini dinlemeye gelen vatandaşlara adeta manevi bir ziyafet sundu Allah’ın insanlar üzerinde farz kıldığı namazın insanları kötülüklerden alıkoyduğuna işaret eden Bulut, “Gençlerimiz ve çocuklarımız hiç istemediğimiz kadar kötü çevresel etkenlerle karşı karşıya. Bizler toplumsal ahlaki problemlerimizde çözümünde namaz ibadetinin çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Namazın pek çok kötülükten alıkoyma özelliğini kavrayarak bu ibadetle gençlerimizi mad-de bağımlılığından, hırsızlıktan ve kötü yollardan uzak tutabiliriz” dedi.

İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut’un ardından konuşan Dr. Kerim Buladı, çocuklarımıza namazın önemi yerine kendimizin namaz kılması gerektiğine vurgu yaptı ve; “ İnsanlığın ilk kurumu ailedir. Aile toplumun çekirdeğini oluşturur. Cemiyetin en küçük birimi ve en temel ünitesi sayılan aile, anne, baba ve çocuklardan oluşur. Anne-babalar, çocuklarının maddî ihtiyaçlarını karşılamak ve onları manevi yönden terbiye etmekle görevlidirler. Çocukları, zihinsel ve bedensel yönden eğitirken, duygu ve düşüncelerini de eğitmek, çocuğun maddi gelişimini düşünürken, manevi hayatını da inşa etmek anne ve babanın asli vazifesidir” diye konuştu.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.