MİLLETVEKİLLERİ FATSALILARA BÜYÜKŞEHRİ ANLATTI
20.05.2013

AK Parti Milletvekilleri, Fatsa Belediyesi Spor Kompleksi’nde düzenlenen programla Basın mensuplarını ve Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Asrak ve yönetim kurulu üyelerini, Ordu ve ilçelerine Büyükşehir Belediyesinin getirdiği olanakları anlatarak bilgilendirdiler.

Bu kapsamda Fatsa’ya gelen AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, Konya Milletvekili Gülay Samancı ve Ordu Milletvekili İhsan Şener Fatsa’da gerçekleştirdikleri bir dizi ziyaretin ardından Fatsa Spor Kompleksi’nde basın toplantısı düzenlediler. Toplantıda AK Parti Ordu Eski Milletvekili Ayhan yılmaz, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, AK Parti Fatsa İlçe Başkanı Fatih Sözen ve çok sayıda partili de hazır bulundu.
Toplantıda ilk olarak konuşma yapan AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, AK Parti’nin tarih yazdığını belirterek, Büyükşehirin büyük avantajları olduğunu ifade etti.
Uçma: “Biz, genel merkezimizin görevlendirdiği milletvekili arkadaşlarımızlar her birimiz ayrı ayrı ilçelere dağılarak Ordu’yu ziyaret ettik. Alışılmış siyasiler gibi seçim dönemlerinde halka giden bir siyasi parti değiliz. Her zaman temas halindeyiz. Gönül bağımız var. Hamdolsun 2002 itibariyle milletimizle iç içeyiz. Biz bu milletle birlikte birçok tarihi olayın altına imza attık. Bunlardan bir tanesi de Ordu ilinin büyükşehir olmasıdır. Her konuşmamda şunu vurguluyorum: büyükşehirlere karşı çıkanların bilinçaltlarındaki asıl problem şudur; AK Parti iktidarlarından önce İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere 3 büyükşehir vardı. Türkiye’nin bütün nimetleri buralarda toplanırdı. Bugün AK Parti icraatlarına yönelik muhalefet partilerinin ortaya koymuş olduğu temel unsur milletimizin topyekûn aynı refah düzeyine, temel hak ve özgürlüklere kavuşması konusunda eşitlenmelerinden durdukları rahatsızlıktır. Milletimiz partiyi kurmuştu, bize tabelayı asmak kalmıştı, biz de onu yaptık. Böylece bu büyük tarihi, sessiz devrim milletimizin eseridir. Daha önce iktidarlar milletimize elbiseler biçiyorlardı. Kiminin kolu kısa geliyordu, kiminin paçası uzundu. Çok kötü görünüyordu ama Türk milleti çok yakışıklı bir milletti. Sonra milletimiz bu incinmişliğini telafi edebilecek bir ele muhtaçtı. Ve bu el sevgili başbakanımızın eliydi. Bu millet onun eline dört elle sarıldı. Artık bu milletin giydiği elbiseler ölçülere göre kaliteli kumaşlardan yapıldı. Hepimiz çok güzel elbiseler giyiyoruz. Ordu’muz da bugün dünden daha yakışıklı. Daha özgür bir milletiz. Özgürlüğü daraltmak ayağa vuran ayakkabı gibidir. Artık toplumumuz tasnif edilmiyor” dedi.
Ardından konuşma yapan AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı da: “Cuma gününden bu yana 10 Milletvekili arkadaşımla beraber Ordu Milletvekillerimizin bize eşlik etmesi suretiyle Ordu’da farklı ilçelerde ziyaretlerde ve çeşitli faaliyetlerde bulunduk. Vatandaşlarımızla, Ordulu kardeşlerimizle beraber dertleştik. Onları dinledik, sıkıntıları, talepleri nelermiş bir hasbi hal etmek suretiyle ortaya koydular. Bugün Fatsa’dayız. Ben memleketime gittiğim zaman da bir şeyi ifade ederken, gönlüm çok rahat olacak. Ordu’nun insanlarının gerçekten çok sevecen, samimi ve doğal olduklarını, misafirperverliklerinden çok memnun olduğumu anlatacağım. İnşallah bizim bu görüşmelerimiz, bağlarımız, sizlerin de memleketimize gelmesiyle aynı şekilde devam eder. Halkın da bize göstermiş olduğu teveccüh neticesinde inşallah bu hizmetlerin, bu gayretlerin daha da artacağını ifade etmek isterim” dedi.
Büyükşehir yasasıyla Ordu’nun hizmete doyacağını belirten Samancı: “Biliyorsunuz ki 2 gün boyunca yapmış olduğumuz çalışmalarda öncelikli konumuz Büyükşehir yasasını anlatabilmektir. Daha önceden yapmış olduğumuz çalışmalarda hükümetimizin, iktidarımızın vermiş olduğu sözlerin her zaman arkasında durup hatta milletimizin önünde gitmek, ufkunun daha da genişletilmesi suretiyle birçok hizmetlerin toplumdan önce insanlarımıza sunulması sayesinde bize orada bir inanç gösterdiler. Ve Büyükşehir yasasıyla Ordu’nun hizmette daha fazla doyuma kavuşacağı noktasında da bize olan ilgileriyle bunu göstermiş oldular. Malumunuz ben Konya’dan geldim. Konya Büyükşehir ve biz orada yapılan hizmetlerin tadını biliyoruz. Ben burada olduğumu, sizlerle paylaştığım güzellikleri söylerken gönlüm çok genişliyor. Sizlerden gördüğümüz teveccühten sonra inşallah mutlu bir şekilde buradan ayrılacağız. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun. İnşallah birbirimizden güç almak suretiyle daha iyi hizmetlere ulaşmanın hedefini taşıyalım” diye konuştu.
Toplantıda son olarak konuşma yapan AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener Büyükşehir yasasıyla Ordu’nun çehresinin değişeceğini söyledi. Şener: “Ordu, büyükşehir oldu ama bilinmesi gerekiyor ki bütün şehirlerimiz bundan birkaç yıl sonra büyükşehir statüsüne kavuşacak. Çünkü büyükşehirlerde yatırım, refah seviyesi bakımından elde edilen neticeler yerel olarak yönetilen şehirlerden daha faydalı olduğu gözlenmiştir. 10-15 yıllık tecrübeler bunu gösterdi. Bunun için de Ordu, büyükşehir oldu. 16 büyükşehre ilaveten 13 ilin daha büyükşehir olmasıyla alakalı kanun görüşülürken biz, gerçekten çok üzülmüştük. Çünkü 700 bini aşıp büyükşehir olmayan Ordu’dan başka bir il yoktu. O zaman da Sayın Başbakanımız Ordu’nun hakkının saklı olduğunu belirterek 750 bini bulup gelmemizi istemişti. Biz de bu konuda bir çalışma başlattık. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan Orduluların heyecanının altını çizmek istiyorum. Onlar büyükşehrin nimetlerini, hizmetlerini ve avantajlarını iyi bildikleri için memleketlerinin büyükşehir olması konusunda büyük fedakârlık gösterdiler. Yaklaşık 3 ay içerisinde de 30 bin insanımız buralara göç ettiler. Aslında bu insanlar burada yaşıyor. Benim kendi doğduğum mahallede kış aylarında 20 hane varken yaz aylarında 150 haneye ulaşıyor. Şu anda Ordu’nun zaten var olan hakkı teslim edildi. Şimdi artık bütün beldeler, köyler ve mahalleler büyükşehir oldu. Hiçbir köy ve belde kapatılmış değildir. Aksine buraların tamamı büyükşehir statüsüne kavuşmuştur. Önümüzdeki 2014 yerel seçimlerinden sonra yaşayarak göreceğiz ki insanlar 2019 yılında sandığa giderken biz iyi ki büyükşehir olmuşuz, bu karar iyi ki verilmiş diyecekler. Bugünküyle kıyaslarsak merkezi bütçeden kat kat fazla pay alacağız. Bu paralar devletin hazinesine göz dikenlerin cebine değil, halkımıza hizmet olarak gidecek” şeklinde sözlerini noktaladı.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.