METİP ALANINDA VERİLEN EĞİTİMLER ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİ ÖNLÜYOR
08.08.2019

Fatsa Belediye Başkanımız İbrahim Etem Kibar, Milletvekilimiz Ergün Taşçı, İlçe Başkanımız İsa Yüksel, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ve İstihdam Politikaları Daire Başkanı İbrahim Demircan ile birlikte ilçe merkezimizin 5 kilometre uzağında Elekçi Irmağı kenarında bulunan METİP (Mevsimlik Tarım İşçileri Konaklama Alanı) çocuklara yönelik eğitim çalışmalarını yerinde incelediler.
Başkanımız Kibar burada yaptığı konuşmada, “Devletimizin çalışmaları sayesinde aileleriyle fındık bahçesine gitmek zorunda kalmayıp alanda öğretmenler nezaretinde eğitim alan ve oyunlar oynayan çocukların gözlerindeki mutluluğu görmek bizleri mutlu etti.” dedi.

SURVİVOR OYNADILAR BAYRAK HEDİYE ETTİLER

METİP alanına gelen heyet bir süre mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının Survivor gösterisini izlediler. Çocuklar gösterileri sonunda Türk Bayrağını öperek Milletvekili Ergün Taşçı’ya hediye ettiler. Bayrağı Milletvekiline teslim eden çocuklar sonrasında hep birlikte İstiklal Marşını okudular.
Heyet daha sonra METİP alanındaki sınıfları gezerek çocukların eğitimleri konusunda bilgiler aldılar.

“BURADAKİ ŞARTLARIN İNSAN ONURUNA YAKIŞIR OLMASI İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ”
Ziyaretleri sonunda bir açıklama yapan AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, “Buradaki çocuklarımızın eğitimi, sosyalleşmesi önemli bir konu. Buradaki hizmet verme süreci ile ilgili adaptasyonu gerçekleştirmek üzere bir dizi ziyaretlerde bulunduk. Buradaki şartların insan onuruna yakışır bir şekilde, bu çalışma ortamının verimli olabilmesi için yaşam koşullarının iyi olması lazım. Burada çocuklarımızın eğitimi almasından tutun da diğer ihtiyaçlarını gidermeye yönelik Fatsa Belediyemizin ve diğer kamu kurumlarının Ordu Valiliğimizin öncülüğünde güzel çalışmalar yapılmış. Sezonluk olan bu süreci eksiksiz tamamlamanın gayreti içerisindeyiz. Bu projenin ilerleyen yıllarda daha modern bir şekilde güzel bir noktaya gelmesin için gayretimiz ve çabamız var.” dedi.

“AMACIMIZ ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN ÖNLENMESİ”
Fatsa Belediye Başkanımız İbrahim Etem Kibar ise yaptığı açıklamada, “Mevsimlik tarımda çocuk işçiliğinin önlenmesi hedefiyle, yerelde var olan imkanların değerlendirilmesi ve yönetim yetkilerinin tanımlanması gibi adımların atılması ile devletimizin çalışmaları sonucunda hayata geçirilen bu projede çocuklarımızın aileleriyle fındık bahçesine gitmek zorunda kalmayıp, kurulan bu alanda öğretmenler nezaretinde eğitimine devam eden ve oyunlar oynayan çocukların gözlerindeki mutluluğu görmek bizleri mutlu etti. Çocukların temel gelişimsel gereksinimlerinin karşılanması hem çocuk işçiliğinin ortadan kaldırmasında hem de bu sosyal sorunun bir boyutu olan çocuk işçiliğinin sosyal yapıda ileriye dönük farklı sorunlar doğurmasını engellemede önemi büyük olan bu projede emeği geçen tüm devlet büyüklerimize teşekkür ederiz.” diye konuştu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.