“KUMANDAN” BU AKŞAM KÜLTÜR SARAYI’NDA ÜCRETSİZ SAHNELENİYOR
27.11.2014

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen “Kumandan” adlı tiyatro gösterisi bu akşam Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda saat 19.00’da sahnelenecek.
1.Dünya Savaşında Hicaz Cephesindeki mücadeleyi konu edinen “Kumandan” adlı tiyatro gösterisine tüm Fatsa halkı davet edildi.

“Kumandan” Oyununun Konusu
Birinci Dünya Savaşı’nda sayısız cephede mücadele veren Osmanlı’nın bu topraklardan çekilişi, çok sayıda hüzünlü hatırayı barındırmaktadır. Bunlardan biri de Hicaz cephesinde mücadele veren Fahrettin Paşa’nın Medine müdafaasıdır. Medine’yi savunmak için görevlendirilen Fahrettin Paşa’nın bu karışıklık içerisinde şehri teslim etmemek için gösterdiği gayret, eşine az rastlanır bir kahramanlık ve vatanseverlik örneğidir. Üç yıllık bir çalışmanın ürünü olan oyun, Fahrettin Paşa’nın kahramanlık öyküsünü sahneye taşıyor. Üç kıtaya kök salan Osmanlı çınarı yıkılmış, orduları silah bırakmış, toprakları işgal edilmiştir. Bir kahraman subay, çölün ortasında dünyaya kafa tutar. Medine Kalesi’ni en yakın Osmanlı birliği 1300 km uzakta olmasına rağmen Mondros Mütarekesi’nin ardından da teslim etmez. Ta ki başka çare kalmadığını gören kendi askerleri tarafından teslim alınıncaya kadar. Fahreddin Paşa’nın “Peygamber’in kabrinin bulunduğu Medine’deki Türk bayrağını kendi elimle indiremem.” diyerek verdiği mücadele, şimdi tiyatro sahnesinde. Oyun, Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’nda hemen her cephede mücadele vermekte olduğu 1916 yılında geçiyor. İngiliz hükümeti, Osmanlı hâkimiyeti altındaki Arap topraklarında bağımsızlık adı altında sömürge devletleri kurmak için casus Lawrence’ı, Hicaz’a gönderir. Osmanlı Devleti ise Ortadoğu’da düzeni sağlamak ve bu arada kutsal şehir Medine’yi korumak için Ömer Fahreddin Paşa’yı görevlendirir. İsyancılarla çıkan çatışmalar, firarlar, açlık, susuzluk, hastalık ve çölün aşırı sıcağına rağmen Fahreddin Paşa, Medine’yi müdafaa etmeye çalışmaktadır. Mayıs 2012’de perde açan oyun, bir yıl dolmadan 50 kez sahnelendi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.