KKTC’DE SU VE ELEKTRİK HEYECANI
04.10.2010


Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın FATSO heyetine verdiği yemeğe katılan KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, “Türkiye’den gelecek olan su ve elektrik bizi heyecanlandırıyor. Bu sayede KKTC toprakları daha mamur hale gelecek” dedi. Han içinde bulunan Sedirhan Restaurant’ta gerçekleşen yemeğin ev sahipliğini Kıbrıs Türk Sanayi Odası yaptı. KKTC’ye, Ordu’nun Fatsa ve çevre ilçelerin ürünlerine pazar bulmak amacıyla 30 kişilik iş adamı ile gelen Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) heyetiyle KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, yemekte samimi bir sohbet gerçekleştirdi.
Yemek sonrası basın mensuplarına bir açıklamada bulunan KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, Türkiye’nin anavatanları olduğunu belirterek, “Oradan gelen her il ve her ilçe temsilcisi bizim için çok önemli. Bu topraklarda Mehmetçikler şehit olmuştur. Ama bu can verdiğimiz, kan verdiğimiz topraklarda mutlaka üretim yapmamız lazım. Bunu da anavatan Türkiye ile ancak başarabiliriz. Türkiye anavatandır, Kıbrıs yavru vatandır. Anası da çok yaşasın yavrusu da çok yaşasın. Bu ziyaret ayakbastı olsun, arkası gelsin inşallah” diye konuştu. “TARIM SEKTÖRÜ YENİDEN 1.SEKTÖR OLACAK”
KKTC’de tarım sektörünün yeniden 1. sektör haline geleceğini iddia ettiğini söyleyen Bakan Töre, “KKTC’de anavatan Türkiye’de de hükümetin bu yönde büyük gayretleri var. Bizim adımıza yeni yeni hamleler yapılıyor. Ben de yeni bir Tarım Bakanıyım. Ben de bu hamleleri burada yapacağım. 2014 yılında KKTC’de Türkiye’den su gelecek. Daha önceden balonla, tankerle su getirmeler başarısızlıkla sonuçlanıyordu. Biz şu anda çok heyecanlıyız, çünkü borularla su getirme başka bir olay. Yine borularla buraya elektrik taşıma projesi var. Biz Anavatan Türkiye’ye inanıyoruz, güveniyoruz. Biz burada olmayanı gerçekleştirdik. KKTC’de olamayan gerçekleşti. Olamayan neydi? Biz buraya Türkiye yeniden gelsin diye 96 yıl bekledik. Rumlar alay ediyordu, bekledik de gelmedik şarkısını söylüyordu. Ama sonunda Anadolu geldi, Türk milleti geldi, Türk ordusu geldi. Şimdi inanıyoruz Anadolu’nun elektriği de, suyu da gelecek. Gelecek olan su ve elektrik barış suyu barış elektriği olacak. Bu sayede KKTC toprakları daha mamur hale gelecektir” diye konuştu.

Ordu Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan ve FATSO Başkanı Tayfun Karataş, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre’yi yemekten ayrılırken Fatsa’ya davet ettiler. Bakan Töre ise bu daveti değerlendireceğini söyledi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.