JICA UZMANLARI KABAKDAĞINDA PROJELERİNİ SÜRDÜRÜYOR
08.07.2014

KABAKDAĞINDA ORGANİK ATIK TOPRAKLA BULUŞTURULARAK İMHA EDİLECEK

Katı Atık Yönetimi konusunda Fatsa ilçesine bağlı Kabakdağ mahallesinde 1.5 aydır proje çalışması yapan Japon heyet DOKA üyeleri ile birlikte Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Erişmiş’i ikinci kez ziyaret ederek projenin sonuçları hakkında bilgiler verdiler.
Japon Katı Uzmanı Masanobu Kıyoka, Minami Yamaguchı Fujita Takanari turizmci Güven Özel ile birlikte ikinci Fatsa Belediyesi ziyaretinde Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Erişmiş ve Çevre Mühendisi Derya Özcan Ateşli’ye projenin sonuçları ile ilgili görüş alış verişinde bulundular.

“KABAKDAĞINDA ÇALIŞMALAR YAPTIK”
DOKA Uzmanı Nuray Efendioğlu Ordu’da Eko Turizm ile meşhur olan 2 tane mahalleden biri olan Kabakdağı mahallesini belirlediklerini belirterek, “Kırsal kalkınma kapsamında ve atık yönetimi çalışmaları başlığı altında bu iki köyümüzde atık yönetimi çalışması yapmak üzere Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan bir uzman bölgemize geldi. Yaklaşık 3 hafta bölgemizde kaldı. İki köyümüzde üçer günlük olmak üzere çalışmalar yaptık, bu çalışmalar kapsamında öncelikle uzmanımız köyü tanımak istedi, köy halkı ile toplantılar yaptık onlara atık yönetimi konusunda ne düşündüklerini, atık yönetimi ile ilgili alışkanlıklarını sordular ve yine bir analiz yapmak üzere köy halkına bir günlük atık miktarını tespit etmek üzere çöp poşetleri dağıttı ve yaklaşık 24 saat sonra bu çöp poşetlerini topladık. Uzmanımız bununla ilgili bir analiz yaptı ve onun sonuçlarını da bizimle paylaştı, ortaya çıkan sonuca göre yüzde 50’nin üzerinde organik atık tespit ettik, bunlardan bir kısmını köy halkı hayvanların beslenmesinde ya da tarlaya gübre olacak şekilde kullandılar. Bu şekilde atık bertaraf alışkanlıklarını görmüş olduk bunun haricinde Kabakdağı mahallesinde Japonya’da uygulanan bir sistem olan bakteriler kullanılarak organik attığın toprağa dönüştürülmesi sistemini kullanarak bertaraf edilmesine bu köyde uygulamayı düşünüyoruz. Şimdi bununla ilgili çalışmalarımız var. Bu konuda Fatsa Belediyesi ile işbirliği nasıl yapabiliriz hem de bu konuda çalışma takvimimizi belirlemek üzere sayın başkanımıza görüşmeye geldik.” dedi.

“JAPON HEYETİNİN YANINDAYIZ”
Fatsa Belediye Başkan Yardımcımız Fatih Erişmiş ise Japon heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, “Japon heyet Kabakdağı mahallemizi Eko Turizm amacıyla tercih ettiler ve burada atık yönetimi plot proje olarak tercihler. 1.5 ay içersinde mahallede yaptıkları çalışmaları bize anlattılar ortaya çıkan gelişmeleri bize izah ettiler. Yapılan çalışmalar neticesinde belediyemize yapabilecekleri iş birliği konusunda bizde bu heyetin yanında yer alacağımızı ifade ediyoruz. Yöremize gösterdikleri ilgiden dolayı kendilerine ve Japon heyetine teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diye konuştu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.