İMAR BARIŞI UZATILDI
01.11.2018

Son zamanlarda yoğun ilgi gören ve 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olarak yapılan yapıların kayıt altına alınmasını hedefleyen 3194 sayılı imar kanununun geçici 16. Maddesi olan İmar Barışı 31.12.2018 tarihine kadar uzatıldı.

Belediye Başkanımız Muharrem Aktepe 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olarak yapılan yapıların İmar Barışı kanunundan faydalanamayacağını söyledi.

Belediye Başkanımız Muharrem Aktepe Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan imzalı 31 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete içerisinde yer alan 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için yapı kayıt belgesi başvuru süresinin 31/12/2018 tarihine kadar uzatıldığını belirtti.

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

İmar barışına başvuruların E- Devlet üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açılan yapı kayıt belgesi başvuru sistemi üzerinden gerçekleştirileceğini ifade ederek, “Vatandaşlarımız kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giren kişiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı paneli üzerinden imar barışı başvurusu yapacak. Yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduran kişilere imar barışı SMS bilgileri gönderilecek. Bu SMS bilgisi ile imar barışı ödemesi alan bankalar üzerinden yapı kayıt belgesi ücreti ödeyen kişiler internet üzerinden yapı kayıt belgesi çıktısı alacak ve işlemlerini tamamlamış olacaklar.” dedi.

“YENİ YAPILAN YAPILARI KAPSAMIYOR”

Başkanımız Aktepe her ne kadar İmar Barışı süresinin uzatılmış olsa da 31.12.2018 olan ödeme süresinde herhangi bir değişiklik olmadığını da sözlerine ekleyerek, “Ancak bu karar 31.12.2017 öncesini kapsıyor. Lütfen kimse kaçak yapı yapıp cezai müeyyide ile karşı karşıya kalmasın. Yeni yapılan yapılar için İmar Barışından faydalanmak gibi bir durum söz konusu olmayacak. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için hassasiyet göstermeleri rica olunur.” şeklinde konuştu

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.