İMAR BARIŞI KAYIT BAŞVURUSU 31 EKİM’DE SON
10.10.2018

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen İmar Barışıprojesi için başvuruların 31 Ekim tarihine kadar devam ettiğin söyleyen Fatsa Belediye Başkanımız Muharrem Aktepe; “Hedefimiz vatandaşlarımızın devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, İmara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırmaktır” dedi.

İMAR KAYIT BAŞVURUSU 31 EKİM'DE SONA ERİYOR

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olan yapıları vurgulayarak ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı, kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıların imar barışı kapsamında yer aldığını söyleyen Başkanımız Muharrem Aktepe; “Belirtilen şartları taşıyan 31 Aralık 2017 öncesinde yapılmış binalar için alınan İmar Barışı başvuruları31 Ekim 2018tarihinde sona eriyor. İmar Barışı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımız yapı kayıt belgesini E-Devlet üzerinden doldurarak işlemlerini gerçekleştirecekler.İmar Barışı başvurusunu henüz yapmayan ve erteleyen vatandaşlarımızın ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Beklenen rakamın altında olan İmar Barışı başvurularını son güne bırakan vatandaşların mağduriyet yaşamaları söz konusu olabilir.” dedi.

İMAR BAŞVURU NASIL YAPILIR?

İmar barışı için başvuruların E-devlet üzerinden online olarak ya da bakanlık tarafından açıklanan lisanslı kuruluşlara yapılabileceğinin bilgisini veren Başkanımız Muharrem Aktepe; “Vatandaşlarımız ‘Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu' aracılığıyla başvurularını yapacak. Başvuru formunda yapının sahibinin kimlik bilgileri ile yapının bilgilerinin yazılacağı bölümler bulunacak. Formda belirtilen yapı tipini seçerek arsa büyüklüğünü ve arsanın emlak vergisi rayiç değerini Maliye Bakanlığı'nın Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan öğrenerek beyan edecek. Başvuruda bulunan kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebilecek. Yapılacak başvuru için yapı maliyeti, arsa emlak değeri toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda ise yüzde 5 olarak yatırılacak. İmar Barışı ile kaçak veya ruhsat eklerine aykırı olduğundan dolayı cezai işlem uygulanmış yapı kullanma ruhsatı alamayan ve bu yüzdende elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerden faydalanamayan vatandaşların cezaları iptal edilecek, elektrik, su, doğalgaz abonelikleri yapılabilecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek.” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.