İLÇELERİMİZLE BİRLİKTE BÜYÜKŞEHİRİN KAZANMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ
04.11.2014

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz Fatsa çalışma Ofisinde Fatsa’nın basın temsilcileri ile bir araya geldi ve önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz tüm amaçlarının Ordu’nun, Fatsa’nın Ünye’nin velhasıl Büyükşehir’in kazanması için mücadele etmek olduğunu söyledi.
Fatsa Çalışma Ofisi’ndeki basın toplantısında Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan ve Ak Parti Fatsa İlçe Başkanı Fatih Sözen’ de hazır bulundu.
İlçelerdeki şubelerin şeflikler dahil olmak üzere tamamının kurulduğunu belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Bu anlamda Ünye’de ve Fatsa’da çalışma ofislerinin, Ünye ve Fatsa’ da şube müdürlüklerini diğer ilçelerimizde de şeflikler kurduk. Bizim için önemli olan bir yaz ayı vardı özellikle su ile ilgili sıkıntı yaşayacağımızı ön görmüştük. Şehir merkezlerinde geçtiğimiz yıllarda Perşembe ve Kumru ilçelerimizde çok ciddi sorunlar olmasına rağmen çok şükür 19 ilçemizin şehir merkezinde su sorunu olmadı ama köylerimizde mahallelerimizde lokal ve bireysel su sorunlarımız oldu. İnşallah önümüzdeki yaz döneminde bu sorunu en aza indireceğiz zaten sözümüz ve taahhüdümüz 2 yıl, bu 2 yıllık süre 30 Mart tarihinden itibaren başlamıştır. Ulaşımla ilgili en büyük ihaleyi gerçekleştirdik, 309 milyon maliyetli bin kilometrelik sıcak asfalt ihalesi yaptık. En az 25 yıl garanti verebileceğimiz evladiyelik yol ihalesi gerçekleştirdik. Altınordu ve Fatsa ilçesinde şantiye kuruldu, önümüzdeki günlerde Ünye ilçemizde şantiye kurulacak. 4 yerde şantiye kurmayı planladık 3 yerde kurduktan sonra 4.cü yü yüksek ilçelerimizden bir tanesinde kuracağız.” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ARTIK START ALIYOR”
Kentsel dönüşümle ilgili 3 ilçede bir çalışma yaptıklarını ve bunu kamuoyundan gizli saklı götürdüklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Çünkü tamamı yazışmalardan ibaret olduğu için gizli saklı yaptık. Fatsa ilçemizde Cumhuriyet meydanı ile alakalı meclis kararı alındı önümüzdeki Cuma günü Bakanlık nezdinde bu konuda görüşmelerimiz olacak. Evkaf mahallemizde yaklaşık 410 dönümlük alanda kentsel dönüşüm yapacağız. Oradaki stadyum da kalkacak. Burası ile ilgili Bakanlık nezdinde resmi yazışmalarımız yapıldı. Fatsa ilçemiz belediye meclisi onayını imar komisyonunda gerekli yazışmaları ve buna binalara ilişkin jeolojik etütler ve binaların dayanıksızlığına ilişkin raporları hepsini dosyasına eklemek suretiyle kentsel dönüşümde. Şuan diğer ilçelerimizde kıyaslandığında hukuki altyapısını hazırlamış bir şekilde artık Bakanlık bizlerin yapacağı çalışmaları bekler aşamaya geldi.

“OLUMSUZ SORULAR UYGULAMAYA GEÇTİKTEN SONRA KARŞILIK BULMADI”
Özellikle Büyükşehir olduktan sonra bir dağınıklığın bir koordinasyonsuzluğun olacağı şeklinde kamuoyunda bir algı oluştuğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Bunu ilçelere gittiğimizde biz çok daha iyi görüyorduk. Yangın çıktığında Ordu’dan Büyükşehir itfaiye mi gönderecek, suyumuzu oradan gelecek ekip nasıl yapacak şeklinde sorular kuruluş döneminin önemli sorularıydı. Çok şükür o soruların uygulamaya geçtikten sonra karşılık bulmadığını da gördük. Yangın çıktığında Fatsa'daki itfaiyenin gittiğini su patladığında veya kanalizasyon da aksilik olduğunda Ordu’dan değil, Fatsa’dan aynı önceki gibi Büyükşehir imkanlarıyla ekip giderek çözüm bulduğunu gördük. Ünye'nin ve Fatsa'nın Büyükşehir sürecine bakış tarzı empati ile yaklaştığımızı ben adaylık döneminde de söylemiştim. Bu şehir merkezine bakış sürecine ilişkin zamanla yapacağımız uygulamalar süreci daha rahat ve yumuşatıcı bir şekilde kamuoyunun sürece bakacağını da konuşmuştuk, öngördüğümüz gibi gidiyor bir olumsuzluk görmüyorum daha da iyi olacağı kanaatindeyim.” diye konuştu.

“İLÇELERİ İLE KOORDİNASYONU EN ÜST SEVİYEDE TUTAN BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİYİZ”
Şu anda Türkiye'de emsalleri ile kıyaslandığında komşu iller dahil kurumsal kimliğini oluşturmuş idari yapılanmasını tamamlamış ilçeleri ile koordinasyonu en üst seviyede tutan bir Büyükşehir Belediyesiyiz diyen Başkan Yılmaz, “Biz devraldığımızda bin 800 personel vardı, şuanda bin 400 personel var. Biz devraldığımız da personel gideri bütçenin yüzde 40’ı idi şu anda ise bütçenin yüzde 21’ i. Biz 400 çalışanımızı da havuza gönderdik, gönderdiğimiz 400 personelin Büyükşehir’e maliyeti ayda 2.5 milyon lira. Kanun bize 3 bin kişi istihdam etmeyi hak tanımışken biz, bin 815 personeli 3 bine çıkartmak yerine bin 400’e indirmek hatta daha da aşağıya indirme düşüncesi içerisine girdik. Kendi çalışanlarımıza yönelik tavrımız bellidir. Orbel şirketinde 93 çalışanımız var bunun ücreti kamuoyuna yansıdı. 7 bin lira, 6 bin 500 lira, 5 bin 500 lira alan işçiler vardı. Bu işçiler için belli bir standart tarifesi yaptık. Kabul edenler ki 62 tanesi kabul etti kabul etmeyenler olayı biraz siyasi sendika mücadelesine döktüler. Biz kendilerine en son 2 bin127 TL ve maaş teklif ettik, buyurun kabul edin dedik ama etmediler kişi başı 75 bin lira tazminatlarını ödemek suretiyle onlarla kurumsal bağımızı geçtiğimiz Cuma günü itibariyle kesmiş olduk. Dolayısıyla şu aşamaya kadar bir kişiyi işten çıkartmadık bizimle çalışmak isteyenlerle çalıştık, çalışmak istemeyenlerin tazminatını ödedik. Bunlarda yaklaşık 29 kişi. Kamuoyunun özellikle bu süreci böyle bilmesini önemsiyorum zira sendikaların geçmiş dönemde Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri ile nasıl bir diyalog içerisinde olduğunun güzel bir örneğidir. 7 bin lira alan bir işçinin olduğu memlekette gelir dağılımı ve sosyal adaleti sağlamak doğal olarak olmaz, bunların hepsi kamuoyunun önünde şeffaf bir şekilde gerçekleşti. Bizde yapılanma süreci içerisinde geçmiş yıllardaki eksiklikleri yeri geldiğinde yıkarak tadilat yapacağız, yeri geldiğinde restore ederek tadilat edeceğiz ama kesinlikle Ordu'nun Fatsa'nın dolayısıyla Ordu Büyükşehir’in kazanması için mücadele edeceğiz.” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.