Hazreti Hüseyin(r.a.) Fatsa’da Okunan Hatimlerle Anıldı
12.12.2011Hz. Peygamber (s.a.v)’in torunu Hz. Hüseyin Efendimizin Kerbela’da şehit edilişinin 1372. yıldönümü vesilesi ile Fatımatüz Zehra Sevenleri Araştırma Derneği bir anma programı ve konferans düzenledi.

Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda düzenlenen programa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Kaymakam Bekir Atmaca ve çok sayıda davetli katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Ali Rıza Güvenkaya, derneğin amacının dünya barışına katkıda bulunmak ve insanların dil, din ırk mezhep gibi farklılıklarını bir kültür zenginliği görüp sevmek, sevgiyi aşılamak ve Alevi-Bektaşi kültürünü kendi öz kaynaklarından araştırarak yaşatmaya çalışmak olduğunu söyledi.

Kerbela’da şehit düşen Hz. Hüseyin (r.a.) ve 72 ehli beyt için okunan 72 hatimin duası ise Arpalık Köyü Ehli Beyt Cami imamı Ali Çakıl tarafından yapıldı. Daha sonra Aşık Mürsel Aksu Bektaşi mersiyeleri okudu.

Programa konuşmacı olarak katılan Çorum Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri, “Matem-i Muharrem Şehidi Kerbela İmam-ı Hüseyin” konulu bir konferans verdi. Eğri, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Daha sonra misafirlere aşure ikramı yapıldı.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.