HAYAT NUR ARTIRAN’DAN ‘AŞK BİR DAVAYA BENZER’ SÖYLEŞİSİ
24.05.2018

Fatsa Belediyemizin ramazan etkinlikleri kapsamında dokuzuncu akşam Şefik Can Dede Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı Hayat Nur Artıran, “Aşk bir davaya benzer” isimli söyleşi gerçekleştirdi.

15 Temmuz Özgürlük Meydanında devam eden Ramazan etkinliklerinin dokuzuncu akşamı Fatsa’nın yerel tiyatrocusu İlker Taze’nin orta oyunu ile start aldı daha sonra sahneye gelen Şefik Can Dede Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı Hayat Nur Artıran aşk bir davaya benzer isimli söyleşisine Fatsa Belediye Başkan Vekilimiz İbrahim Eroğlu’da katıldı.

İNSANOĞLUNUN ÇALIŞIP ÇABALADIĞI ZAMAN BÜTÜN DÜNYADA HER İSTEDİĞİNİ ELDE EDEBİLİR, ELDE EDEMEYECEĞİ TEK ŞEY AŞK’TIR.

Aşk’ın niçin davaya benzediği konusuyla ilgili bilgiler veren Hayat Nur Artıran, “Bu söz Hazreti Mevlana’ya aittir. Hepimizin çok sık duyduğu, hepimizin ezbere bildiği sadece sevmek midir. Aşk Arapça bir kelimedir. Türkçe karşılığı sarmaşık demektir yani sarmaşık her tarafı sarar işte insanın da içine bir aşk düştüğü zaman bütün vücudunu sarar. Hazreti Mevlana bütün dünyada aşıklar sultanı diye anılır. Mevlana diyor ki; yeryüzündeki aşkın onda dokuzu ben de. İşte bundan dolayı dır ki bütün dünyada aşıklar sultanı diye yat edilir ve aşkın üstadıdır. Aşk kuru kuruya bir sevgi değildir. Aşk dileği isteği yapıp yapmama arzusunu İrade-i külli terk etmektir yani aşk kuru kuruya bir sevgi değildir. Aşk kuru kuruya Allahuekber demek değildir. İlahi aşktan bahsediyoruz. İnsanoğlu çalışıp çabaladığı zaman bütün dünyada her istediğini elde edebilir elde edemeyeceği tek şey aşk. Hazreti Mevlana diyor ki çalış çabala belki aşık olursun. Nasıl çalışıp çabalayacaksın Kim gereği gibi taklit olarak değil eğer ki ibadetlerimizi Muhammed ümmeti olarak gerektiği gibi yerine getiren bir Ümmet olsaydık yeryüzündeki İslam alemi hali böyle olmaz” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.