HAVVA HATUN CAMİİNİN TEMELİ ATILDI
13.08.2012

Kurtuluş Mahallesi Bilkent Sitesi yanına Koç ailesi tarafından bağışlanan arsaya yapılacak olan Havva Hatun Camiinin temeli törenle atıldı.

Havva Hatun Camiinin temel atma törenine AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, Kaymakam Bekir Atmaca, Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Akyol, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Sözen, Fatsa Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Davut Erişmiş, İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz ve mahalle sakinleri katıldı.

Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Havva Hatun Cami Yaptırma ve Yaşatma Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Zeki Atmaca Cami inşaatının başlamasında her türlü desteği sağlayan Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan ve mesai arkadaşlarına, İlçe Müftülüğü’ne teşekkür etti.

“BU MAHALLEDE CAMİYE İHTİYAÇ VARDI”

Törende ikinci konuşmayı yapan İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz ise Cami inşaatının arsasını bağışlayan Müjdat Koç ve Nejdet Koç’a şükranlarımı sunarak, “Bu mahallede bir Camiye çok ihtiyaç vardı. Bu ihtiyacı karşıladılar. Koç ailesi annelerinin hatırasının burada yaşamasını istediler biz de uygun gördük. Arsa 930 metrekare den oluşup üzerine 294 metrekare Cami yapılacak. Bodrumu tuvaletler ve abdest alma yeri bodrum üzeri kuran kursu üzerine de Cami düşünülmüş. Fatsa’da son zamanda Cami temelleri hızla atılmaya başlandı. Bundan sonra da Cami inşaatları devam edecek. Camilerimiz gerçekten ihtiyaç olan yerlere yapılacak. Peygamber efendimiz kim dünyada bir mescit inşa ederse Allah onun mukabili olarak Cennette kendilerine bir köşk inşa eder müjdesini veriyor. Hepimiz bu müjdeye nail olmak için yarış halinde olmamız lazım” dedi.

“5 CAMİ TAHSİSİ YAPTIK”

Fatsa Müftüsü Şenel Yılmaz’dan sonra konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan ise, Ramazan ayında bir Cami temelinin atılması ile 2 güzelliğin bir arada yaşandığını ifade ederek, “Ben Camimizin hayırlı olmasını diliyorum. Niyet edenler destek verenler den Allah hepsinden razı olsun. Başta Dursun Koç amcamız olmak üzere Koç ailesine çok teşekkür ediyoruz. Dernek Başkanı Zeki Atmaca ve ekibini de tebrik ediyorum. Fatsa’mızda gerçekten yeni Camilere ihtiyaç vardı. Şehrimiz çok hızlı büyüyor. Çok yoğun göç alıyor. Şu anda 5 tane Caminin imar planında tahsisini farklı bölgelerde gerçekleştirmiş durumdayız. Aynı anda 5 tane Caminin başlaması inşallah hayırlı bir hareket. Rabbim inşallah tamamına erdirsin” diye konuştu.

“CAMİ MİNARESİ MÜSLÜMANLARIN İŞARETİDİR”

Temel atma töreninde son konuşmayı yapan AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener ise, “Bu arada güzel bir iş için bir araya geldik. Camiler ihtiyaçtan doğan yerlerdir. Minareler bir memleketin minareleridir aynı zamanda. Müslüman bir beldenin en büyük işareti Cami minareleridir. Dünya’da karışık yaşayan şehirler var. Örneğin Belgrad’a gittiğiniz Müslüman mahallerini bulmak için Camileri gözlersiniz. Balkanlarda birçok şehirde Müslümanlar ile Hıristiyanlar bir arada yaşarlar. Ama Müslümanların mahallesini en fazla orada yaşamamış görmemiş ilk defa gitmiş insanlar mahallerdeki Camilerin minarelerinden anlarlar. Bu İslam’ın imar anlamında işaretlerinden bir tanesidir. Bu gölgede Yenişehirleşen bir yer. Burada Camilere Okullara ihtiyaç duyuluyor. Ben öncülük edenlere teşekkür ediyorum. Cami derneğini kurup teşebbüse geçmek çok önemlidir. Bu bakımdan dernek yönetimine teşekkür ediyorum. Başlanmış bir şey bitmiş demektir. Hayır, işlemek bir nasip işidir. Nasip olmazsa insan hayır işleyemez” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından protokol mensupları hep birlikte butona basarak Havva Hatun Camiine ilk harcı döktüler.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.