HALK OYUNLARI BÖLGE YARIŞMASI FATSA DA YAPILDI
12.05.2010
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Ordu İl Temsilcisi ve Federasyon Teknik Sanat ve Organizasyon Kurul Üyesi Nurgül Çamaş “Türkiye Halk Oyunları Federasyonunun 2010 yılı faaliyet programında yer alan Amasya-Aksaray-Kayseri-Tokat-Kırşehir-Kırıkkale-Samsun-Çorum-Sivas-Niğde-Nevşehir ve Karaman Yöresi (HALAYLAR) kulüpler arası halk oyunları grup yarışması Fatsa İlçesinde yapıldı.” dedi.

Bu yarışmaların Fatsa Belediyesi bünyesinde gerçekleştirdiğini açıklayan Nurgül Çamaş etkinlikle ilgili şu açıklamalarda bulundu. “Aksaray ve Kırıkkale oyunları hariç diğer yöre oyunları ile kulüpler yarışmaya katılmışlardır. İlçemize yarışmaya katılan iller Cuma gününden itibaren gelmeye başlamışlardır. Kulüplerin çoğu ilçemizde olan Yurtlarda ağarlaşmıştır. Yarışmanın 1. gününde kulüplerin yöresel kıyafetleri ve davul zurna eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü yarışmaya festival havası vermiştir. 24 ekibin katılımı ile gerçekleştirilen yarışmalar 2 gün sürmüştür. Bu yarışmalar Türkiye çapında yapılan bir grup yarışması olup, bu yarışmadan birinci olan kulüpler Türkiye Finalinde yarışma hakkı kazanmışlardır. Bu ilçemizde yapılan 2. Grup yarışmasıdır. İlki 2007 yılında yapılmıştır.

08 Cumartesi günü yapılan Sitilize dal yarışmasında Yıldız Kategorisinde Amasya Eğitim Spor Kulübü 1.olmuştur.
09 Pazar günü yapılan Geleneksel Dal Yarışmalarında;
MİNİKLER Kategorisinde; TOKAT Gençlik Spor Kulübü 1., AMASYA Eğitim G.S.K. 2., KAYSERİ Anadolu G.S.K. 3. olmuştur.
YILDIZLAR Kategorisinde;AMASYA Eğitim Spor Kulübü 1., ÇORUM Halk Eğitimi G.S.K 2., KAYSERİ Anadolu G.S.K 3. olmuştur.
GENÇLER Kategorisinde; TOKAT Turhal Yeni Bld. Spor Kulübü 1., ÇORUM Halk Eğitimi Kült.G.S.K 2., SİVAS 4 Eylül Bld. Spor Klb. 3. olmuştur.
BÜYÜKLER Kategorisinde; SİVAS 4 Eylül Bld.Spor Klb.1., ÇORUM Hattuşaş G.S.K 2., TOKAT Folklor Araştırma G.S.K 3.olmuştur.” dedi.

Nurgül Çamaş yaptığı açıklamada “Ordu ekipleri 14-15- ve 16 Mayıs tarihlerinde Horonlar dalinda SİVAS ilinde yarışmaya katılacaklardır. Bizde bu yarışmalarda yer alacağız. Umarım bu etkinliklerde finale kalırız. Fatsa Belediyespor nasıl ki 3. lig grup elemelerinde finale kalmışsa, biz de halk oyunları ekibi olarak finale kalmak istiyoruz.” dedi.

Nurgül Çamaş ayrıca “Halk Oyunları Yarışmasının Ordu’da yapılmasını Federasyondan talep edilmesi aşamasında beni destekleyen İl Gençlik Spor Müdürü İsmail ÇAĞLAYAN’a, talebimizin kabul eden THOF Başkanı Sertaç DEMİRTAŞ’a ve Federasyon Teknik Sanat ve Organizasyon Kurul Başkanı Ahmet PEHLİVAN ve ekibine, Yarışmanın gerçekleştirilmesi sürecinde desteğini esirgemeyen Fatsa Kaymakamı M.Selman YURDAER’e, Bu Organizasyonun Maddi boyutunu üstlenen ve Desteklerini esirgemeyen Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin ANLAYAN ve Yardımcıları Muharrem AKTEPE ve Bülent YÜCETEPE’ye, İlçe Emniyet Müdürü Ömer AKAR’a, İlçe Gençlik Spor Müdürü Paşa SUİÇMEZ’e, Milli Eğitim Müdürü Yusuf CAYA ve personeline, Sağlık Grup Başkanı Dr.Ömer Mehmet MALATYALI’ya, Fatsa Halk Eğitimi Müdür V.Mustafa ÇOK’a,Belediyemiz Basın halkla İlişkiler sorumlusu Mesut Ergün`e ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.” açıklamasında bulundu.

Çamaş “Amacımız Fatsa ilçemizin tanıtımı sağlamak, ilçemizin sosyal etkinlikleri desteklediğini ve kültürümüzü yaymak amaçlı olduğunu Türkiye’ye göstermektir.” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.