HALİL TATLIGÜL HOCA EFENDİ VEFATININ 26.YILINDA DUALARLA ANILDI
01.05.2016

İslamdağ Kur'an Kursu’nun mimarı Merhum Halil Tatlıgül Hoca Efendi’yi 26. sene-i devriyesinde anma, Kainata şifa ve rahmet Kaynağı olan Kur’an-ı Kerim hıfzını tamamlayan hafızların 47.İcazet Merasimi binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşti.
Halil Tatlıgül Hoca Efendi’yi anma ve hafızlık icazet merasimine Ak Parti Ordu Milletvekillerimiz Oktay Çanak ve Ergün Taşçı, Ordu Vali Vekilimiz Turgut Subaşı, Fatsa Kaymakam Vekilimiz Çamaş Kaymakamı, Hasan Gökpınar, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Ahmet Çoruh, Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, Ak Parti Fatsa İlçe Başkanımız Abdullah Uçar, Saadet Partisi İlçe Başkanımız İsmail Koçan, Ordu Müftü Vekilimiz Şenel Yılmaz, Fatsa Müftümüz Hüseyin Can, çevre ilçe belediye başkanları ve binlerce kişi katıldı.

“HER SENE DAHA FAZLA ÖZLENİYOR”
Program kurs öğrencilerinden Ahmet Yüksel isimli öğrencinin kur’an tilaveti ile başladı. Daha sonra Fatsa İlçe Müftüsü Hüseyin Can bir açılış konuşması yaptı. Ardından kürsüye gelen Ordu Müftü Vekili Şenel Yılmaz, Halil Tatlıgül Hoca efendinin vefatından 26 sene geçtiğini belirterek, “O hiçbir zaman unutulmadı unutulmayacak. Hep kalplerde ve gönüllerde yaşadığı gibi her seneki anma programlarında daha fazla özlendiğini hep beraber görüyoruz.” dedi.

“ALLAH İLİM EHLİ İNSANLARDAN RAZI OLSUN”
Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh ise konuşmasında şehirlerin ve beldelerin yörelerin siyasi iktisadi ve iştimai anlamda liderleri idarecileri yöneticileri ve mimarları olduğu gibi manevi mimarları da olduğunu ifade ederek, “Rahmetli Halil Hoca Efendi’de bunlardan biriydi. O hayatı boyunca Allah rızası için Kur’an ışığında Peygamber sevdasıyla hizmet etti, çabaladı durdu. Birçok ilim ehlini gönül ehlini yetiştirdi. Allah kendisinden ve bu kutlu davasını devam ettiren ilim ehli insanlardan razı olsun.” diye konuştu.

“MANEVİ DİNAMİKLERİMİZE SAHİP ÇIKANLARA CANİ GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDERİM”
Ordu Vali Vekili Turgut Subaşı’da Halil Tatlıgül Hoca Efendi’nin anma programına ilk kez katıldığını söyleyerek, “Bu vesile aile Halil Hoca ve onun gibi alimlerin vefatlarından sonra da yaşatılacağı mesajını veren tüm davetlileri tebrik ediyorum. Yine böyle bir kur’an kursunun yaşatılmasında emeği geçenler ilgili kurumlar başta olmak üzere bütün gönüldaşlarımıza cani gönülden teşekkür ediyorum. Çünkü bunlar bizim manevi dinamiklerimiz bunlar toplum sahip çıktıkça yaşayacak hususlar.” şeklinde konuştu.

“ALİMLERİN ÖLÜMÜ ALEMLERİN ÖLÜMÜ GİBİDİR”
Protokol konuşmalarından son konuşmayı yapan Ak Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı’da, 26 yıldır sayısız insanın İslamdağ’a gelerek bu anma programına katıldığına dikkat çekerek, “Hocamız kısacık hayatında 25 yıla yakın haberleşmenin ilatişimin olmadığı bir çağda burada sessiz sakin arkasında hiçbir güç yokken gönül sesiyle hak ve adaleti temsil etme adına buralardan dünya bir mesaj verdi. İlim irfan edep ahlak buradan tüm dünyaya mesaj olarak ulaştı. Hani hocamız bilgiliydi, edepliydi alimdi ama belki diğer alimlerden bir farkı vardı hakkı ve hakikatı ifade ettiği için. Alimlerin ölümü alemlerin ölümü gibidir.” dedi.

KUR’AN ZİYAFETİ VERDİLER
Protokol konuşmalarından sonra İstanbul Eminönü Cami İmam Hatibi Ferruh Muştuer, Piyade Paşa Cami İmam Hatibi Hafız Kari İshak Danış, Hafız Kari İranlı Hasan Sadıki anma programına katılanlara kur’an ziyafeti verirken emekli İlahiyatcı Abdülmetin Balkanlıoğlu’ da konferans verdi. Program Mustafa kaynar, Musa Keskin, Cengiz Halın, Enes Gündüz, Mücahit Yalın, Ali Toraman, Ahmet Kır, Abdullah Çınar, Abdurrahman Kargın, Celal Tarhan, Veysel Geçmek, Yusuf Kayacı, Osman Nuri Bayrak, Fatih Şahin, Yusuf Sarıarslan ve Barış Abça isimli hafızlara belgelerinin verilmesi ve Halil Tatlıgül Hoca Efendi’nin öğrencilerinden olan Yusuf Ziya Hoca Efendi tarafından yapılan dua ile sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.