Güzergâh Genişledi, Sanayi Hattında Dolmuş Sayısı Arttırılıyor
28.02.2013

Fatsa Belediye Meclisi, sanayi dolmuş hattına ilave olarak 8 araç daha satılmasına karar verdi. Meclisin 8 araç satımı ile ilgili kararını Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

Meclisin sanayi dolmuş hattına yeni girecek araçlarla ilgili aldığı kararın yanı sıra güzergahın da genişletilmesine karar verildi. Dolmuşlar artık Dolunay Mahallesinde ki site ve konutların bulunduğu cadde ve sokaklara da uğrayarak yolcu alabilecekler.

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan dolmuş hattına girecek yeni 8 araç için ihale yapılacağını ve ihaleye her vatandaşın katılım sağlayabileceğini açıkladı. Başkan Anlayan her bir aracın fiyatının 550 bin lira olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan düzenlediği basın toplantısında konunun detayları hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Bugün belediye meclisimizde büyük sanayi sitesinde çalışan dolmuş hattımıza ilave olarak 8 tane araç satma kararı aldık. Bunu da sizlerin aracılığı ile tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Konakbaşı mahallesinden başlayıp, küçük sanayiden, şehrin doğu yakasından batı yakasına ve oradan da Dolunay mahallesini tamamen geçip büyük sanayiye kadar uzanan güzergah, şehrimizin en büyük dolmuş hattı güzergâhıdır. Tüm bu bölgeye çalışan sanayi dolmuş kooperatifimiz bu hizmetini 45 tane araçla veriyor. Bu 45 araca ilaveten 8 tane daha yeni araç satıyoruz.

GÜZERGÂH GENİŞLEDİ…

Çünkü artık Dolunay mahallesindeki dolmuşlar sadece sahil yolundan gitmeyecek. Artık büyük konutların olduğu, yoğun nüfusun olduğu sitelerden geçecek. Bugün meclisimizde hem ilave 8 araç kararımızı aldık hem de ilave güzergâh kararını aldık. Dolmuşumuzun bir kısmı sahilden bir kısmı da içeriden geçecek şekilde iki güzergâh belirledik. Bu dolmuşların tamamı dönüşümlü olarak sahil güzergâhı ve konutlar güzergâhını kullanacak. Burada en önemli kısım artık dolmuşun Dolunay mahallesinde bulunan sitelere de giriyor olmasıdır. Çünkü şu anda Dolunay mahallemiz yeni nüfusu itibariyle Fatsa’mızın en büyük mahallesidir. Büyük konutlar çok göç almış durumda ve bu büyük göçleri alması da hızlı bir şekilde devam ediyor. Halen de yoğun bir talep var. Bundan sonra da, önümüzdeki süreçte bu yoğun talep daha da artacaktır. Bu sebeple güzergâhı artık konutlara da çevirdik ve bu ilave araçları da koyarak vatandaşlarımızı yolda bekletmeyecek şekilde hesap yaparak ilave araç sayısını belirledik.

ARAÇLARIN TANESİ 550 BİN TL…

Araçların tanesini KDV dâhil 550 bin liradan satışa çıkarıyoruz ve bugün meclisimizden bu yetkiyi de aldık. Ben, bu hizmeti alacak başta Dolunay Mahallesi sakinleri olmak üzere bütün o güzergâhlarda hizmet alan Fatsalı hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

İHALE HERKESE AÇIK…

Hattın ne zaman satılacağını soranlar çok fazlaydı. İhale herkese açık olacak. İhale dosyasını alıp 550 milyar lirayı yatıran herkes bu dolmuşu alabilecek. Biz 9 senedir mevcut hatlara ilave araç koymadık çünkü “bu güzergâh böyle çalıştığı sürece ilave araç koymayacağız” diye söz vermiştik. Şimdi kalabalık bir mahalleye araç girebilsin diye yeni bir güzergâh ilave ettiğimiz için, ihtiyaçtan dolayı bu ilave araçları koyuyoruz.

10 YIL DAHA ARAÇ SATILMAYACAK…

Mecliste bir karar daha aldık. Bu 8 aracı sattıktan sonra da bu güzergâhta en az 10 sene boyunca ilave araç satılmayacağının da kararına vardık. Yani 10 sene boyunca daha kimse rastgele dolmuş hattı satayım, buradaki dolmuş sayısını artırayım deme yetkisine haiz olmayacaktır. Bu güzergâh böyle devam ettiği sürece, yeni bir güzergâhta çıkmadığı sürece en az 10 sene boyunca ilave araç satılmayacak.”

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.