GAZİLİK ÜNVANININ 100.YILI KUTLU OLSUN
15.09.2021

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanının verilişinin 100. yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü vesilesi Fatsa-Ünye ve Çevre İlçeleri Şehit Aileleri Gaziler Derneği organizasyonunda şehit aileleri ve gaziler bir araya geldi.
Fatsa Belediyesi Sosyal Tesislerde düzenlenen programa Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Cumhuriyet Baş Savcısı Özcan Çabukoğlu, Fatsa-Ünye ve Çevre İlçeleri Şehit Aileleri Gaziler Derneği Başkanı Adem Çiçek, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

“DERNEĞİMİZİN GÖNÜL KAPILARI ŞEHİT AİLELERİMİZE VE GAZİLERİMİZE SONUNA KADAR AÇIK OLACAKTIR”

Programda ilk konuşmayı yapan Fatsa-Ünye ve Çevre İlçeleri Şehit Aileleri Gaziler Derneği Başkanı Adem Çiçek, Gaziliğin, “Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi” düsturuyla canını ortaya koyan kahramanların sahip olduğu yüce makamlardan biri olduğunu belirterek, “Kahraman gazilerimize devletimizin verdiği önemin ifadesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verildiği günün yıl dönümünü “Gaziler Günü” olarak kutlamaktayız. Ülkemizin her karış toprağında, vatanını bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, milletimizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. Vatanı, milleti, bayrağı ve tüm kutsal değerleri için şehitlik ve gazilik onuruna kavuşmayı mukaddes bir değer olarak gören şehitlerimiz ile gazilerimiz ve onların bizlere emaneti olan ailelerine devletimizin, derneğimizin ve milletimizin gönül kapıları her zaman sonuna kadar açık olacaktır. Ayrıca değerli esnaflarımızın “şehit ailelerimize ve gazilerimize ücretsiz veya indirimli’ diyerek başlatmış oldukları duyarlı ve bir o kadar anlamlı davranışları hepimizin kalbinde yer edinmiştir. Şehit ailelerimizin ve gazilerimizin yanında olduğunu bizim halkımız her daim göstermiş ve hissettirmiştir. Maneviyatı öylesine zengin bu davranışları ve hassasiyetleri için saygıdeğer esnaflarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“VATAN SAVUNMASINDA ŞEHİT VE GAZİ OLMAK KADAR GÜZEL BİR KAVRAM OLAMAZ”

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ise konuşmasında, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanının verilişinin 100. yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Gününüzü tebrik ediyorum.

Vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehitlik ve gazilik unvanları, hiçbir maddi değer ve dünyalık menfaatle ölçülemeyecek derecede büyük bir onur ve şereftir. Bizler için şehitlerimiz nurlanmış, gazilerimiz ise onurlanmış vatan kahramanlarıdır. Bayrağını, vatanını ve istikbalini canı pahasına korumuş; bizlere kahramanlıklarla dolu bir geçmiş emanet etmiştir. Böyle bir milletin bir ferdi olmak hepimiz için büyük onur ve gurur kaynağıdır. Unutulmasın ki, şehit ve gazilerimizin mücadeleleri olmasaydı, onların iman dolu göğüsleri milli heyecanla çarpmasaydı ne istikbalimiz ne de istiklalimiz olurdu.  Bunun için muhterem hatıraları ve verdikleri asil mücadeleleri bizim için çok değerli ve kıymetlidir. Bu vesileyle; bizleri bu anlamlı günde onurlandıran siz fedakar gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutlarken, 19 Eylül 1921’de Gazilik unvanını alan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; tüm milli mücadele kahramanlarına, aziz şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.” diye konuştu.

 

 

“TÜM ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİMİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACIDIR”

Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran programı organize eden Fatsa-Ünye ve Çevre İlçeleri Şehit Aileleri Gaziler Derneği Başkanı Adem Çiçek’e teşekkür ederek, “Bu toplantının düzenlenmesinin ana sebeplerinden bir tanesi de hepsi birbirinden kıymetli esnaflarımızın şehit ailelerimize ve gazilerimize vermiş oldukları değeri gösteren güzel bir uygulamayı hayata geçirmiş olmasıdır. Ben hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm şehit aileleri ve gazilerimiz bizim başımızın tacıdır. Şehit ailelerimiz bu vatan uğrunda evlatlarını kaybettiler, hepsinin mekanları cennet olsun. Biz de bugün burada hür ve bağımsız yaşıyorsak hepsi şehitlerimiz sayesinde olmuştur yine gazilerimiz de vatan savunmasında cansiperane görev yapmışlardır. Bugün bizleri burada yalnız bırakmayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum ve tüm gazilerimizin gaziler gününü tebrik ediyorum.” dedi.

“ŞEHİT AİLELERİMİZİN VE GAZİLERİMİZİN YAŞAM ŞARTLARINI DAHA DA KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Programda son konuşmayı yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler’ de yaptığı konuşmada, “19 Eylül iki yönden önemli. Birisi Gaziler Günü olması ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gazilik unvanını aldığı gün, birisi de Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya teşrif ettiği gün olması. Dolayısıyla bu iki günü bir programla anmak istedik. Şehitlerimiz ve gazilerimiz olmasaydı bugün burada hür ve bağımsız bir toplumda yaşıyor olamazdık. Şehitlerimiz bu vatan için canlarını ortaya koydular, bu bakımdan sizler bizlerin için çok değerlisiniz. Bizde şehit ailelerimiz ve gazilerimize layık olmak için çalışıyoruz. Şehit ailelerimizin ve gazilerimizin hayatını daha da kolaylaştırmak için önlemlerimizi var onları belediye başkanımızla, kaymakamımızla, sayın valimizle bu çalışmalarla ilgili istişareler yapıyoruz ve sizlerin hayat şartlarını daha da kolaylaştıracağız. Şehitlik unvanı ve gazilik unvanı öyle kolay alınacak unvanlar değil. Hepimiz için şeref olan büyük bir mertebe. Şehit ailelerimizin ve gazilerimizin herhangi bir sorunu olduğunda 7/24 göreve hazır olduğumuzu özellikle belirtmek isterim.” şeklinde konuştu.

 

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.