GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI
19.09.2013

19 Eylül Gaziler günü nedeni ile ilçe jandarma komutanlığı önünde tören düzenlendi. Törene Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, Garnizon Komutanı P.Bnb. Salih Gödek, Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Yücetepe, İlçe Jandarma Komutanı Halit Gülten, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Cibellik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, daire amirleri, gaziler, gazi yakınları ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Atatürk Atatürk Denizcilik Meslek Lisesi Okul Müdürü Ömer Yahşi gerçekleştirdi.

Yahşi, “Bilindiği gibi muharip gaziler harbe katılıp da harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. Gazilik unvanı da devlet tarafından verilir. En büyük gazi Mustafa Kemal’e bu unvan Sakarya Meydan Savaşı’nın sonunda 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından verilmiştir. 2002 yılında TBMM’den çıkartılan yasa ile 19 Eylül Günü Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir. Canları ve kanları pahasına bu güzel vatanımızı koruyan ve bizlere miras bırakan şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyoruz” dedi. Tören konuşmaların ardından sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.