“FINDIĞIN ALTERNATİFİ YOK” DEDİLER
24.02.2012

Fatsa Ziraat Odası tarafından hazırlanan Likapa, Pembe Domates ve Yabani Meyvelerin Yetiştiriciliği ve Pazarlama Fizibilite Çalışması projesinin açılış toplantısı Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Projenin açılış toplantısına katılan konuşmacılar bölgemizin en önemli tarımsal ürünü olan fındığın alternatifinin olmadığını belittiler. Toplantıda, fındığa alternatif aramak yerine, fındıkla birlikte çiftçimize kazanç getirecek bölgesel ürünlerin yetiştirilmesinin desteklenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) destekli projenin açılış toplantısına, Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Ordu Ziraat Odası Başkanı Nejat Avcı, Fatsa İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Doğruca, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ömer Karamolla’nın yanı sıra sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fatsa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özgen, projenin amacının fındığa alternatif ürün yetiştirmek değil, fındığın yanında çiftçilere maddi anlamda katkı sağlayacak yeni ürünleri tanıtarak, bunların üretimini gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, bölgemizde fındığa dayalı bir tarım anlayışı bulunduğunu ve sürekli olarak fındığa alternatif aramak yerine, fındıkla birlikte çiftçilerimize maddi anlamda gelir getirecek yeni ürünlerin yetiştirilmesine başlanmasının bölge ekonomisi açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Bölgemizde çiftçilerin başlıca gelir kaynağının fındık olduğunu belirten Hüseyin Anlayan; “Yıllardan beri fındığa alternatif ürünler yetiştirmek için çalışmalar yürütülüyor. Ancak kısmi olarak bazı ürünler dışında fındığa alternatif olacak bir ürün ortaya çıkmadı. Fındığa alternatif aramak yerine bunun yerine çiftçilerimize ciddi bir gelir sağlayacak yeni ürünler ortaya çıkarmak gerekiyor” dedi.

Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı, fındığın alternatifinin sadece fındık olduğunu belirterek, bölgemizdeki çiftçilerin büyük bir bölümünün yılda sadece bir aylık süreçte fındıkla ilgilenerek gelir etmeye alıştıklarına vurgu yaptı.

Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca son yıllarda tarımsal anlamda çiftçileri kalkındırmak ve bilgilendirmek için birçok çalışmanın yapıldığını belirterek, özellikle bölgelerin kendi has dinamiklerinin ve ürünlerinin ön plana çıkarılarak faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ülkemizde bölgesel kalkınma ajanslarının bölgesel kalkınmayı desteklemek için birçok projeye destek verdiğini belirten Bekir Atmaca; “Bölgemizdeki mevcut duruma uygun olan ve gerek coğrafya ile iklim şartlarına göre bölgemizde yetişebilecek ürünleri çeşitlendirmek ve bu suretle insanın daha farklı alanlarda gelir elde etmesi sağlanacaktır. Bu projede de bölgemizin temel tarım ürünü olan fındığın yanında başka ürünlerin yetiştirilebileceği anlatılacak ve çiftçilerimiz bu ürünleri yetiştirdikleri takdirde ekonomik anlamda kazanç elde edeceklerini göreceklerdir” diye konuştu.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.