FATSA’YA FINDIK ENTEGRE TESİSİ YATIRIMI
26.09.2011Fatsa İlçe Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyete geçen İnci Fındık, Fındık Entegre Tesisi düzenlenen törenle resmen hizmete girdi.
Ünyeli iş adamları Cengiz ve Osman Şimşek kardeşler tarafından Fatsa OSB’de kurulan fındık entegre tesisinin açılışına Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Tayfun Karataş, Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ömer Karamolla, Ünye Ticaret Borsası Başkanı Osman Atik, Fatsa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özgen ve çok sayıda fındık ihracatçısı katıldı.
Fabrika Sahibi Osman Şimşek, Fatsa OSB’de şubat ayında aldıkları yere 6 ay gibi kısa bir sürede fabrika kurduklarını belirterek, “Kurduğumuz fabrika ile bölgemize istihdam anlamında bir nebze olsun katkıda bulunmak istedik. Fabrikanın yapımında bizlere destek verenlere teşekkür ederiz” dedi.
Daha sonra konuşan İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam ise kırsal kalkınma yatırımlarının ülke tarımının ve tarımsal sanayinin gelişmesinde önemli bir role sahip olduğunu söyledi.
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, işletme sahiplerini kutlayarak, “Yapılan bu eser memleketimizin gelişmişliğini de ortaya koymaktadır. Yatırımcılar bizim başımızın tacıdır. Biz başkanlar olarak işin istihdam yönüne daha çok önem veriyoruz. Artık Türkiye gelişiyor, yatırımcılarımız yurt dışı ile rekabet ediyor ve fabrikaları da artık entegre tesisi olarak kuruyor. Bu ziyadesiyle bizleri memnun ediyor. Örnek olması adına yatırımcımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.
Törende son konuşmayı yapan Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan´da yeni bir yatırımı hizmete sokmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Anlayan, “Fatsa Organize Sanayi Bölgemize yatırım yapan İnci Fındık işletmecilerini kutluyorum. Burada 2 sevinci bir arada yaşıyorum. Birincisi, biz ürettiğimiz fındığı bu zamana kadar amatörce kırdık ve gönderdik. Bu zamana kadar başkaları fındığı mamul madde haline getirdi, daha sonra yemek üzere bizlere geri gönderdi. Kavrulmuş fındık olarak gönderdi, çikolata olarak gönderdi. Bu bakımdan İnci Fındığı bir kez daha kutlamak istiyorum. İnci Fındık, ben inanıyorum ki sadece 30 kişilik istihdamla kalmayacak, istihdam sayısını artıracaktır. Ayrıca projesinde olduğu gibi fındığı sadece kavurmakla kalmayacak, çikolata olarak da işleyecek. Bir diğer sevincim de istihdam noktasıdır. Şu anda Fatsa OSB’de 13 fabrikamız çalışıyor ve bu fabrikalarımızda bin 150 kişi istihdam ediliyor. O sebeple bütün yatırımcılarımız canı gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından tesisin açılış kurdelesi Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından kesildi. Daha sonra fabrikanın gezilmesinin ardından açılış töreni sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.