FATSA’DAN SOMALİ’YE GÖNÜL KÖPRÜSÜ
18.03.2016

Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş beyin katılımıyla somaliye su kuyusu açılması amacıyla Fatsa Belediyemiz ile İHH İnsani Yardım Vakfı arasında yardım protokolü imzalandı

Başbakan Yardımcımız ve Hükümet Sözcüsü Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Fatsa Belediyemiz’in Somali'de su kuyusu açılması amacıyla göndereceği 12 bin TL’lik yardım için İHH İnsani Yardım Vakfı ile gerçekleşen imza protokolüne katıldı.
Fatsa Belediyemiz Başkanlık Makamı’nda gerçekleşen yardım protokolü imza törenine AK Parti Ordu Milletvekillerimiz Oktay Çanak, Metin Gündoğdu, Ergün Taşç, Ordu Valimiz İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz’da katıldılar.
İmza protokolü öncesi ilk açıklamayı yapan Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “Şu anda beni çok onurlandıran ve gururlandıran bir imza törenine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Fatsa Belediyesi olarak aracı olduğumuz insani yardım kuruluşu Ordu şubesi ile birlikte Sayın Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş beyin katılımıyla bir protokol imzalıyoruz. Bu protokol inşallah Somali'de oradaki ihtiyaç sahibi vatandaşlara su bulabilmek için su kuyusu açılmak üzere bir yardım protokolü imzalıyoruz. Bu yapmış olduğumuz yardımları inşallah İnsani yardım Kuruluşu Somali'de bir su kuyusu açacak. Geçtiğimiz aylarda İnsani Yardım Kuruluşu Genel Başkanı Büyükşehir Belediyemizi ziyaret etmişti. Büyükşehir Belediye Başkanımızın öncülüğünde de su kuyuları açılması için Büyükşehir Belediyemiz destek vermişti. O zaman kendilerinden dinlediğimde bu olay beni çok duygulandırmıştı. Belediyecilik yapıyoruz, belediyeciliğin nankör hizmetleri altyapı ve kanalizasyon. Su ve kanalizasyonun varlığı anında kimse haberdar değil, yokluğu anında herkes kadir kıymet bilip de dua değil beddua ediyor. Belki 24 saat çeşmeden suyun aktığı zaman kimse bu hizmetin kıymetini bilmiyor. Somali ve Afrika ülkelerindeki hikayeleri dinlediğimde bırakın çeşmeden su akmasını zaten şebeke yok, elektrik yok 10 köye bir kuyu düşüyor dedi. Orada herkes yani 10 köy bir köye gidip su ihtiyacını karşılıyor demişlerdi. Biz bu hizmetlerimizi yapmaya yine sonuna kadar devam edeceğiz. Bu bizim asli hizmetimiz ama Somali'de Afrika'da olmadığında beddua etmeyen olduğunda inşallah bize dua edecek bu hizmeti vesile kılabilirsek ve onların duasını alabilirsek bizlere ne mutlu. Belki rakam çok büyük değil ama bir tane de olsa orada bir kuyunun açılması bizi manen mutlu edecek. Bize Büyükşehir Belediyemiz örnek oldu inşallah Rabbim sayılarını artırsın. Biz sadece bu olayla kalmadık İHH ile birlikte Bayır Bucak Türkmenlerimize ve Suriyeli Müslüman kardeşlerimize Ordu'dan 7 tır yardım gönderdik.” dedi.

“TÜRKİYE YARDIMLARDA DÜNYA BİRİNCİSİ”

Başbakan Yardımcımız ve Hükümet Sözcüsü Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise yaptığı konuşmada Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşları bakımından hem de sivil toplum kuruluşları bakımından dünyada insani yardımlar açısından çok önde olduğumuzu belirterek, “Bunu bir kere da altını çizmek isterim nominal değer olarak Türkiye dünyada 2014 yılında dünyada üçüncü oldu ama gayri safi milli hasılaya oranladığımızda Türkiye dünya birincisi. Hem TİKA yardım kurumları üzerinden Hem de İHH gibi yardım kuruluşlarımız üzerinden Kızılay gibi yardım kuruluşlarımız üzerinden hem de belediyelerimiz üzerinden yapılan yardımlarla neredeyse Türk insanı dünyanın her yerine el uzatmıştır. Bende bu gibi yerlerde insanların sırtlarında başları üzerinde beş kilometre 6 kilometre su taşıdıklarını şahit olmuştum. Orada birkaç köy arasında bir su kuyusu olduğu zaman bundan büyük bir memnuniyet duyuyorlar. Şunu iftiharla söyleyebiliriz ki hem doğu hem batı Afrika'da Afrika'nın her yerinde Türkiye'nin kuruluşları gerek kamu kuruluşları gerek belediyeler gerek sivil toplum kuruluşları gerek bireysel olarak vatandaşlar buralarda her alanda insani yardımlar alanında büyük destekler veriyorlar. Devletimiz bazı yerlerde yollar yapıyor, hastaneler yapıyor okullar yapıyor, ziraat alanında destekler veriliyor ve oradaki insanların muhtaçlara yönelik onlara yoksulluktan kurtarabilmek için Türkiye üzerine ne düşüyorsa onu yapıyor. Bende Bu çerçevede yapılan bütün hizmetleri minnetlerimizi şükranlarımızı ifade ediyorum. Sizin Fatsa Belediyesi olarak Somali'de su kuyuları açılması açısından yapacağınız bu yardımı sizin tahminlerinin üzerinde büyük bir değeri olduğuna eminim. Hem oraların insanı Türkiye ile yakınlaşıyor hem de büyük bir sevaba vesile oluyorsunuz. Ben bu faaliyetin sadece bir su kuyusu açma faaliyeti olarak değil gerçekten burayla Fatsa ile Somali halkı arasında bir gönül köprüsü oluşturulması bakımından çok değerli bulduğumu ifade etmek istiyorum Allah razı olsun. Emekleriniz var olsun inşallah. Bunun karşılığını çok uzun yıllar süren devam eden bir dostluk olarak alacağınızı ifade etmek istiyorum öbür dünyada da sayısız sınırsız ecirlerle karşılaşacağınızdan hiç şüphem yoktur Allah hayırlı mübarek etsin tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından 12 bin TL’lik yardım protokolü Başbakan Yardımcımız ve Hükümet Sözcüsü Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un da şahitliğinde Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan ve İHH İnsani Yardım Vakfı İl Temsilcisi Ali İyi arasında imzalandı.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.