FATSA’DA HZ. PEYGAMBER VE İNSAN ONURU KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ
15.04.2013

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Fatsa Müftülüğü tarafından düzenlenen “Hz.Peygamber ve İnsan Onuru” konulu konferans Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı'nda gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Yekta Hacıvelioğlu'nun yaptığı konferansa konuşmacı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş Başkanı Doç.Dr.İsmail Karagöz katıldı. Konferans, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ve ardından Orta Büyük camii İmam-Hatibi Necati Ergül tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Konferansa, Fatsa Kaymakamı Bekir ATMACA, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, İl Müftü Yardımcısı Kemal , Çamaş Müftüsü Aliş Erbay, Kumru Müftüsü Aykut İli, Akp Fatsa İlçe Başkanı Fatih Sözen, Saadet Partisi İlçe Başkanı İsmail Koçan, İlçe Mili Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, Din Görevlileri ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

Konferansın açılışında konuşma yapan Fatsa Müftüsü Şenel Yılmaz, Konferansa katılan herkese teşekkür etti. Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş Başkanı Doç.Dr.İsmail Karagöz " Hz. Peygamber ve İnsan Onuru" konulu konferansını verdi. Yaklaşık bir saat süren konferansta İnsanın doğuştan onurlu bir varlık olduğuna vurgu yaptı. İnsan onurunun korunması gerektiğini söyledi. Ve konuşmasında İnsanın dili ve ırkından dolayı kınanamayacağını ifade ederek şu örneği verdi: "Ashab-ı Kiramın önde gelenlerinden Ebû Zer ile Bilâl-i Habeşi arasında bir tartışma yaşandı. Tartışmanın etkisiyle Ebu Zer kendine hakim olamadı ve Bilal'e "Siyah kadının oğlu" deyiverdi. Bu söz, renginden dolayı hor görülen Bilal'e ağır geldi. Dayanamayarak rahatsızlığını Efendimize arz etti. Efendimiz, son derece müteessir oldu ve hemen Ebu Zer'i çağırdı. Ona, "Sende hala cahiliye kalıntıları görüyorum. Kişi hiç anasından dolayı ayıplanır mı?” diyerek serzenişte bulundu. Ebu Zer, bu sözünden dolayı binlerce kez pişman oldu ve Bilal’den özür diledi." dedi.

Kompozisyon ve şiir dalında dereceye giren öğrencilere de hediyeler verilirken Fatsa Müftülüğü katkılarından dolayı Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan’a teşekkür ederek çiçek takdim etti.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.