FATSA’DA ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN “YÜZEBİLMEM İÇİN BANA ELİNİ UZAT” PROJESİ
03.03.2015

“Ordu’nun Fatsa ilçesinde bulunan Sami Yücel Özel Eğitim İş Uygulama Okulu engelli öğrencilerin yüzme öğrenebilmeleri amacıyla “Yüzebilmem için Bana Elini Uzat” isimli projeyi hayata geçirdi.
Fatsa Belediyesi Spor Kompleksi’nde “Yüzebilmem için Bana Elini Uzat” isimli projesinin açılışı gerçekleşti.
Açılışa Kaymakam Mehmet Yapıcı, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Eroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem Cinoğlu, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Ethem Öztürk, okul müdürleri, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

“ÖZEL ÖĞRENCİLERİMİZİN FİZİKSEL RUHSAL VE SOSYAL GELİŞİMLERİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”
Açılışta ilk konuşmayı yapan Ali Haydaroğlu projenin Karadeniz Bölgesinde ilk olduğunu belirterek, “
Karadeniz Bölgesi'nde bir ilk olan özel eğitim alan öğrencilerimizin yüzme eğitimi içeren proje Fatsa Kaymakamlığımızın bir projesidir. Özel öğrencilerimizin fiziksel ruhsal ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacağını düşündüğümüz projemize hayatında deniz yada havuz gibi yerlerde hiç tanışmamış öğrencilerimizin yüzme sporu ile tanıştırmayı, öğrencilerimizin rehabilitasyonuna katkı sağlamayı ve öğrencilerimize bende başarabilirim duygusunu geliştirmeyi amaçlıyoruz. Toplam 14 hafta sürecek olan projemizle 8-12 yaş arası 15 öğrencimiz dahil ettik. Havuz başında ise 4 yüzme antrenörümüz görev alacak. Haftanın 2 günü teorik ve uygulamalı olmak üzere öğrencilerimize gruplar halinde havuza almayı planlıyoruz. Proje sonunda kendine özgüveni gelmiş öğrenciler yetiştirmeyi planlıyoruz. Biz eğitimciler velilerimiz ve öğrencilerimiz 4 duvar arasında olmaktansa bu tür projeler ve faaliyetler ve toplumun içerisinde olmak istiyoruz aynı zamanda öğrencilerimize fırsat ve imkan verilirse birçok engeli aşarak öğrencilerimizin başarılı olacağına canı gönülden inanıyorum. İşte bu proje ile öğrencilerimize bu fırsat ve imkan sağlayan Sayın Kaymakamımız Mehmet Yapıcı’ya bu güzel mekanı ve havuzu öğrencilerimize açan Fatsa Belediye Başkanımız, başkan yardımcılarımız ve spor kompleksi yetkililerine, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem Cinoğlu’na okulum velilerimiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.

“BU PROJE BENİ HEYECANLANDIRIYOR”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem Cinoğlu ise yaptığı konuşmada, “Bir dönem müdürlüğünü yaptığım Sami Yücel Eğitim Uygulama Okulu’nun bu projesi beni heyecanlandırıyor. Fatsa Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde 28 tane engelli öğrencimiz var, yine Sami Yücel Özel Eğitim Uygulama Okulu 65 engelli öğrencimiz var. Özel eğitim merkezlerinde toplamda 639 engelli öğrencimiz var. Yapmış olduğum araştırmaya göre dünya genelinde yüzde 15’i engelli, farklı bir açıdan baktığımızda ise Türkiye nüfusunun yüzde 12’si engelli, bu da gösteriyor ki engelli dünyası geniş bir dünya. Hepimiz birer engelli olduğumuzu unutmayalım. Bu bağlamda bu proje farkındalık yaratacak ve engelli dünyasının dikkati çekecek. Bu nedenle çok anlamlı olduğunu belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

“BU TÜR PROJELERİN İÇERİSİNDE HEP OLACAĞIZ”
Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Eroğlu’da yaptığı konuşmada, “Böyle bir projenin Karadeniz’in göz bebeği olan tesisimizde gerçekleşmesinden çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Tesisimiz açıldığından bugüne kadar 80 bin kişiye ev sahipliği yapmıştır ama en güzel ev sahipliğinde inşallah bu proje ile bundan sonra yapacaktır çünkü bu güzel kardeşlerimizin yüzme öğrenmesini bir imkan sağlanacaktır. İnşallah sadece 15 değil bütün engelli çocuklarımız da bu proje gibi yüzmeyi öğrenir. Biz de Fatsa Belediyesi olarak bundan sonra bu tür projelerin içerisinde yer almaya devam edeceğiz. İnşallah hayırlara vesile olur.” şeklinde konuştu.

Açılışta son konuşmayı Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı gerçekleştirdi. Konuşmasında sosyal devletten bahseden Kaymakam Yapıcı, “Kısaca toplumda iki türlü insan var, güçsüzler ve güçlüler. Güçsüzleri güçlüler kadar güçlü yapmak için sosyal devlet vardır yani sosyal devletin bir numaralı amacı güçsüz olan vatandaşlarımızın güçlülerin seviyesine getirmek. Bu amaçla devletimizin son 10 yıl içerisinde almış olduğu tedbirler çok fazla. Türkiye bu sayede gelişmiş ülkeler arasında yerini alıyor. Özellikle özel çocuklarımız için alınan tedbirler çıkarılan yasalar gelişmiş ülkeler seviyesine gelmesini sağladı. Fatsa’da eğitim uygulama anlamında 2 tane okulumuz var. Okullarımızın müdürlerine teşekkür ediyorum çünkü sürekli proje üretiyorlar. Takdire değer bir proje olan bu projede emeği geçenleri kutluyorum ve tebrik ediyorum. Bu projeyi uygulamamızda tesis sayesinde bize destek olan Fatsa Belediyemize teşekkür ediyoruz çünkü bu tesis olmasaydı bu projemiz hayata geçemezdi.” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.