FATSA’DA “EHLİBEYT SEVGİSİ VE ÖRNEK ANNE HAZRETİ FATIMA ANAMIZ” KONULU KONFERANS
11.05.2012

Fatsa Belediyesi Kültür Sarayında Fatımatü’z Zehra Alevi Bektaşi Derneği tarafından Doç.Dr.Hüseyin Özcan’ın katılımıyla “Ehlibeyt Sevgisi ve Örnek Anne Hazreti Fatıma Anamız” konulu bir konferans düzenlendi.

Düzenlenen konferansa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz, Çamlı Belediye Başkanı Sebahattin Bol, FASİAD Başkanı Hasan Gül, Fatsa AK Parti Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Eroğlu, FAGİAD Başkanı Mehmet Serkan Erdik ve çok sayıda ilçe halkı katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Fatsa Fatımatü’z Zehra Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Ali Rıza Güvenkaya, konuşmasına yeni dernek binaları ile ilgili bilgi vererek başladı. Dernek hizmet yeri olarak Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Pazar Sokak No:16 Fatsa Adresindeki yerleşim yerine derneği taşıdıklarını belirten başkan Ali Rıza Güvenkaya, “Daha önce geçici bir adreste iken artık derneğimize ait yerimiz oldu. Bundan sonra dernek olarakdaha rahat faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz. Fatımatü’z Zehra Alevi Bektaşi Derneği kurulalı daha kısa bir zaman olmasına rağmen ciddi bir teveccühle karşı karşıyayız, her geçen gün üye sayımız artarak devam etmektedir. Bu vesileyle, davetimize icabet ettiğiniz ve bizleri onurlandırdığınız için herkese teşekkür eder en derin saygılarımı sunarım” dedi.

“HZ.FATIMA ÖRNEK BİR ANNEYDİ”
Daha sonra kürsüye gelen Doç.Dr.Hüseyin Özcan Ehlibeytin örnek annesi Hz.Fatıma Peygamberimizin kızı ve onun soyunu devam ettiren kişi olduğunu belirterek, “Hz.Fatıma’nın gerek çocukluğunda Peygamberimizin yanında yer alması daha sonra çocukları Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin’i yetiştirmesi ile alakalı örnek bir anne kimliği var. Ve yine Hz.Ali ile birlikte bir çok Türk ailesine örnek olacak davranışları var. Birbirine olan saygıları aile olarak birlik beraberlik dayanışma özellikle çocuklara verdiği eğitim anlamından bir çok yönden örnek alınacak özellikleri var. Bu vesile ile belki toplumda zaman zaman geçmişte kötü bir kader yaşayan alevi Sünni ayrılıkları oldu maalesef. Bir anlamda modern kerbelalar yaşadık. Bu tarz toplantıların alevi kültürünü tanımasına vesile olacağını ümit ediyoruz. Gerek Alevilerin Sünniler gerekse Sünnilerin aleviler hakkındaki ön yargıların kırılmasına vesile olacağını düşünüyoruz. Her iki anlayışa mensup insanlar maalesef tarihten gelen bu olumsuz ön yargılarından dolayı zaman zaman karşı karşıya gelmişler. Bununda gelecek kuşaklara atlanırken bu ön yargıları unutturup Alevilerin Aleviliği öğrenmesi, Sünnilerin Sünniliği öğrenmesi ve temelde bunların aynı inanca mensup olduğu fikrinin bu vesile ile anlatılması gerekiyor. Dolayısıyla gerek Hz.Muhammet gerek Hz.Ali gerekse de Hz.Fatıma hem alevi hem Sünni için kutsal olan kişiliklerdir. Ve onların soyundan gelen ehlibeyt dediğimiz seyid ve şerifler de yine bu toplumun temel dinamikleridir” diye konuştu.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.