FATSA’DA DAHA GÜÇLÜ BİR FAKÜLTE İSTİYORUZ
29.03.2016

FATSA BELEDİYE BAŞKANIMIZ HÜSEYİN ANLAYAN: “BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ FATSA DENİZ BİLİMLERİ FAKÜLTESİNİ YENİ BÖLÜMLERLE DESTEKLEYEREK HAYATA GEÇİRMEK VE GÜÇLENDİRMEK, İKİNCİ AŞAMADA ALTYAPISI HAZIRLANARAK YENİBİR FAKÜLTEYİ FATSA'YA KAZANDIRMAK”

Ordu Büyükşehir Belediyemizde Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz’ın öncülüğünde, Ordu Valimiz İrfan Balkanlıoğlu, , AK Parti Ordu Milletvekillerimiz Ergün Taşçı ve Oktay Çanak, Fatsa Kaymakamımız Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, Ordu Üniversitesi Rektörümüz Prof.Dr. Tarık Yarılgaç, Ak Parti İlçe Başkanımız Abdullah Uçar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizin katılımlarıyla Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi'ne yeni açılacak bölümler ve ihtiyaç olan yeni bir fakülte açılması konusunda istişare toplantısı düzenlendi.
Düzenlenen toplantının ardından bir açıklama yapan Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “Birinci önceliğimiz Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesini yeni bölümlerle destekleyerek hayata geçirmek ve güçlendirmek, ikinci aşamada altyapısı hazırlanarak yeni bir fakülteyi Fatsa'ya kazandırmak” dedi.
Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan toplantı ile ilgili şu açıklamayı yaptı.

Dün Ordu'da Büyükşehir Belediyemize Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz beyin öncülüğünde Valimiz, Kaymakamımız, Fatsa Belediye Başkanı olarak ben, Milletvekillerimiz, Rektörümüz, AK Parti Fatsa İlçe Başkanımız ve sivil toplum kuruluşları ile beraber Fatsa ilçemiz için çok önemli bir toplantıyı gerçekleştirdik. Fakültemiz için fakültemizi güçlendirmek adına Fatsa’mızdaki bütün sivil kuruluşlarımızla Büyükşehir Belediye Başkanımız başkanlığında önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda Fatsa'mıza mevcut fakültenin güçlendirilmesi daha güçlü bir fakülteyi hayata geçirebilmek adına ciddi istişareler yaptık. Fatsa’mızdaki mevcut Deniz Bilimleri Fakültesi 10 sene önce kurulmuş olup halen fazla öğrenci alamayan kan kaybeden bir yapı durumundaydı. Bu geçtiğimiz süreçte de mevcut iki tane bölüme öğrenci alan ama öğrenci sayısı çok yetersiz olan fakat 4 tane daha yeni bölümü açılan bir fakülte söz konusu. Bu yeni açılan 4 tane bölüm Denizcilik İşletmeleri yönetimi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Gemi Makineleri işletme Mühendisliği diye 4 tane daha yeni bölüm açıldı. Bunların Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği için öğretim görevlileri bulundu ve buraya öğrenci alınması için YÖK’e müracaat edildi, burası bu aşamada. Bir de gemi makineleri işletme mühendisliği kuruldu ama öğretim görevlisi bulunamıyor.” dedi. Biz Fatsa'da Deniz Bilimleri Fakültesi gerçekten daha canlansın yeni bir fakülte kurulması yönünde bir görüş beyan ederken dünkü toplantıda ve istişarede ortaya çıkan sonuç şudur.

“FATSA’DA YENİ BİR FAKÜLTE HAYATA GEÇECEK”

Mevcut Deniz Bilimleri fakültesine bu kurulan bölümleri açarak güçlendirmek önceliklerinin olacağını ifade eden Başkanımız Anlayan, “Altyapısı tamamlanabildiği takdirde de yeni bir fakültede Fatsa'da hayata geçecek. O yüzden dünkü toplantının sonucunda iki aşamalı bir çözüm ortaya koyduk. Bunun öncelikli ve birinci aşaması mevcut Deniz Bilimleri Fakültesinde açılan 4 tane bölümü Hayata geçirmek ki bunun üç tanesi şu anda YÖK’ de öğrenci alma aşamasına gelmiş olup siyaseten bu işi takip edeceğiz. Buraya öğrenci alma aşamasına geçeceğiz. Dördüncüsünde de gerekli öğretim elemanları tamamlandığında hayata geçirmek olacak fakat rektör Bey'in ifade ettiği bu 4 tane bölümün hayata geçmesi için aynı zamanda da YÖK’ün aradığı bir teknik altyapı şartı var. Sadece öğretim görevlilerini bulmak yetmiyor bunlar çünkü teknik konular olduğu için mühendislik ve özellikle gemi inşaatı konusunda teknik bölümler olduğu için teknik olarak da eleman olarak da malzeme olarak da desteklemesi gerekiyor. Rektörümüz bunun için 1 trilyonluk maliyetten bahsetti. Bu maliyetler karşılanırsa bu 4 bölüm hayata geçtiğinde Deniz Bilimleri Fakültesi daha güçlü bir şekilde daha yüksek öğrenci sayısı ile Fatsa ilçemize bir artı değer katacak ve burada gerçekten bir fakülte olduğunu biz göreceğiz.” diye konuştu.

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ 1 TRİLYONUN YARISINI KARŞILAYACAK”

Bu öneriler üzerine Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz’ın devreye girdiğini söyleyen Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanımız eğer bu bölümler bu şekilde hayata geçecek ise bu maliyetin yarısını ben karşı karşılıyorum diye söz verdi. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz beye gerçekten Fatsa adına çok teşekkür ediyorum sonuçta Fatsa'da birlikte siyaset yapıyoruz Fatsa'ya birlikte hizmet ediyoruz. Bu da gerçekten Bunun karşılığını göstermiş oldu. Bu maliyetin yarısını Büyükşehir Belediyemiz karşılama taahhüdünde bulundu bende Fatsa Belediyesi olarak kalan paranın yarısını vermeyi taahhüt ettim, geri kalanı da sivil toplum kuruluşlarımız tarafından karşılanacağı hasıl oldu. Bu vesileyle 1 trilyonu biz Fatsa olarak karşılamaya hazırız. Yeter ki bu bölümler açılsın, güçlü bir Deniz Bilimleri Fakültesi burada hayata geçsin. Biz bunun sözünü verdik. Rektör Bey de Sayın Valimiz, milletvekillerimiz de bu işin siyaseten takibini yaparak idareten de takibini yaparak gayret sarf edeceğiz. Tabi burada en önemli şey Sayın Bakanımız Başbakan Yardımcımız Numan Bey'in desteğiyle bizim bu bölümleri açacağımız kanaati hasıl oldu. Fatsa olarak bu işin olması için elimizi taşın altına koyacağız bu neticelendiğinde Fatsa'da gerçekten daha güçlü bir Deniz Bilimleri Fakültesi hayata geçecek. Tabi ikinci olarak da Fatsa'da yeni bir fakülte kurulması da görüşüldü özellikle Mühendislik Fakültesi üzerinde talep söz konusu oldu ben de bunu destekliyorum ama bu ilk etapta yapılacak şey değildir. İlk etap mevcut fakülteye güçlendirmek olacak ikinci etapta Sayın Valimizin Rektörümüzün ve Milletvekillerimizin Büyükşehir Belediye Başkanımızın da en sonunda uygun gördüğü eğer Fatsa'da yeni bir arsa tahsisi olursa binalar ve altyapı konusunda Fatsa tarafından bir destek sağlanırsa Fatsa'ya yeni bir fakülte açılması konusunda da kanaatler uygun görüşler ortaya kondu. Bu Fatsa için önemli bir adımdır. Biz şimdi Fatsa olarak inşallah öncelikle Deniz Bilimleri Fakültesi’nin güçlenmesi için ciddi bir destek vereceğiz inşallah bununla beraber Fatsa'da yüzlerce öğrencinin belki de binlerce öğrencinin Fatsa'da eğitim gördüğü fakülteyi hayata geçirmiş olacağız Fatsa'mıza hayırlı olmasını diliyorum. Orta vadede de ikinci etapta da Fatsa'nın yeni bir fakülteye kavuşması için de bütün Fatsa’nın bizimle beraber bu işe destek vermesini bekliyoruz. Fatsa'mıza hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.