FATSA’DA ÇÖPÜN YERİNDE AYRIŞTIRMA PROJESİ START ALDI
06.06.2012

Fatsa Belediyesinin "Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak" sloganı ile yola çıktığı çöpün yerinde ayrıştırma projesi bugün start aldı. Daha önce kamuoyu ile paylaşılmış ve yaklaşık bir 15 gün öncede bütün resmi kurumlarla okulların yanı sıra konut siteleri, iş yerleri ve ofisleri de bu proje kapsamına dahil eden Fatsa Belediyesi eğitim semineri vermişti.

Ekibiyle beraber Kaymakamlık Hizmet Binasına giden Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan Fatsa Kaymakamı Bekir Atmacayı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette çöpün yerinde ayrıştırma projesi de start almış oldu.

Burada bir açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan; "Çöpü yerinde ayrıştırma projesini hayata geçirmek için çöp kumbaralarını kurumlara dağıtmaya başlıyoruz. İlk olarak kaymakamlık binasında dağıtıma başladık" diye konuşurken kağıt, plastik, cam ve metal gibi çöplerin geri dönüştürüleceğini eğer bu uygulamaya uymayanlar olursa da çöplerinin alınmayacağını söyledi.

Başkan Anlayan; "Önceden ortak topladığımız kağıt, plastik, cam, metal ve evsel atıkları biz toplu olarak alıyor vahşi depolama sahasına götürüyorduk. Artık bundan sonra kağıt, plastik, cam ve metal gibi materyalleri ayrı toplayarak sanayiye kazandıracağız. Doğal olarak ta geri dönüşüm başlıyor. Fatsa Belediyesi olarak Göze Hurdacılık ile protokol yaptık ve geri dönüşümü ortaklaşa yapıyoruz. Firmanın Samsun'da ayrıştırma merkezi var ve bu bölgede ciddi manada geri dönüşüm işi yapan ciddi bir firma. Çevre Bakanlığından da lisanslı bir firma.Bütün kurumlarımıza bu kumbaraları dağıtacağız. Fatsa Belediyesi olarak böylelikle daha az çöp toplamış olacağız ve çöp alanımız daha çabuk dolmayacak ama en önemlisi çöp bir atık değil, endüstriyel bir ham maddedir. Sanayiye geri kazandıracağız. Vatandaşlarımız ilk zamanlarda belki alışamayacaklar ve çöpleri karıştıracaklar ama şunu belirtmek isterim ki karıştırılmış çöpleri Fatsa Belediyesi olarak toplamayacağız. Fatsa'mıza hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca'da ziyaret ile ilgili bir açıklama yaparak; "Sayın Başkanımızın söylediği gibi çöp bir atık değil endüstriyel bir ham maddedir. Seminerler verildi ama aynı zamanda çocuklarımıza da bunları anlatmamız gerekiyor. Neticede çocuklar okuldan aldıkları bilgileri ailelere en iyi şekilde anlatan bireyler oluyor. Bu proje inşallah ilçemizin daha güzel bir çevreye kavuşması için etkili olacak. Biz sayın başkanımızı destekliyor ve her zaman da yanındayız. Kamu kurumları olarak ta hem çöplerin ayrı ayrı toplanması hem de israfın önlenmesi açısından bu kutularda gerekli yerlere gerekli çöpleri atacağız. Olması gereken bir şeydi. Ben emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan daha sonra çöp kumbaraları hakkında Kaymakam Bekir Atmaca'ya bilgi verdi.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.