FATSA-ÜNYE GÜÇ BİRLİĞİ
19.04.2010Fatsa ve Ünye Ticaret Odalarının iki ilçe arasında başlattığı güç birliği toplantılarının 3.’sü geniş bir katılımla yapıldı.
Fatsa ve Ünye Ticaret Odalarının 3. güç birliği toplantısı iki ilçenin tam ortasında bulunan Acara Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Geniş katılımın olduğu toplantının açılış konuşmasını Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Şimşek yaptı. Küreselleşen dünyada büyük şirketlerin bile bir araya gelip güçlerini birlileştirdiğini belirten Hasan Şimşek, “Birbirine yakın ilçelerin sorunlarının çözümlerinin de bir olması gerektiğini düşünüyorum. Bu birliktelikten yarın çok farklı şeylerin çıkacağına inanıyorum. Bundan sonra yapılacak yatırımlar Ünye-Fatsa arasında olursa, yıllardan beri konuştuğumuz Ünye-Fatsa Vilayeti kendiliğinden oluşur. Bizim 140 bin metrekare üniversite için yerimiz var. Biz bir fakülte binamızı oraya taşıyacağız. Biz eğer fakülte binalarımızı kam püsümüzü bir arada toplarsak ileride belki de Ünye-Fatsa Üniversitesi’nin temelini atmış olacağız” dedi.
Toplantıda ikinci konuşmayı yapan Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş yaptı. Fatsa-Ünye çekişmesinin sadece Karadeniz Bölgesi tarafından bilinmediğini, bu çekişmenin, Türkiye’ye has olmuş bir çekişme olduğunu ifade eden Karataş, “Bu çekişmeden birileri kazançlı çıkmış ama iki ilçe zarar görmüştür. Biz kavganın, çekişmenin olduğu yerde kazancın olmayacağını biliyoruz. Dolayısıyla niye bir çekişmenin veya kavganın içerisinde olalım. Sırt sırta değil, neden el ele olmayalım. İnanıyorum ki bu ortamı gören herkes bu sürece katkı sağlayacak. Bundan sonraki süreçte her iki ilçenin kaynaşması adına ilçelerinin düzenlediği festivallerde piknik şöleni yapabilir veya farklı kültürel faaliyetler yapabilirler diye düşünüyorum. O yüzden sadece ticaret odalarının değil, bu taşın altına herkesin elini koymasını istiyoruz. Bir taşın altında ne kadar çok el olursa o taşı kaldırmak o kadar kolay olacaktır” diye konuştu.HEDEF ÜNYE-FATSA VİLAYETİ
Belediye başkanlarından ise ilk konuşmayı Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan yaptı. Başkan Anlayan, “Ben bu toplantıyı yeni bir başlangıç olarak kabul etmiyorum. Bu toplantıyı iki kardeş şehrin bir sohbet toplantısı olarak değerlendiriyorum. Ticaret odaları başkanlarım konuşmalarında çekişen iki şehir diye bahsediyor ama ben bunu asla böyle kabul etmiyorum. Ben bunu tatlı bir çekişme olarak kabul ediyorum. Bunun da nedeni, bu yerlerin kendi bölgesine en iyi hizmeti alabilme adına yaptığı bir gayret olarak ifade ediyorum. Bu çerçevede bu zamana kadar kendi bölgeleri adına gayret gösteren herkese teşekkür ediyorum. Bizler şehrimize daha güzelini yapabilmek adına gayret gösteriyoruz. Biz göreve geldiğimizden bu yana Ünye Belediye Başkanımız ile diyalog halindeyiz. Biz geçmişte olduğu gibi bugün de çekişme sözünü tasvip etmiyoruz. Ben her iki ilçemizin ticaret odası başkanlarına böyle bir birlikteliği sağladıkları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.